Miért szeretjük a sárkányokat?
A sárkányok alakja szinte minden kultúrának régóta szerves része, számos irodalmi, képzőművészeti alkotásban jelentek meg, a legtöbb esetben valami rosszat, félelmeteset képviselve. Az utóbbi években a fantasy könyvek és filmek növekvő népszerűségének köszönhetően komoly image-váltás figyelhető meg a hatalmas szárnyas, karmos jószágok esetében (és akkor Süsüről még egy szót sem szóltunk).
Az egyik első, igazán széles nézőközönséget elérő film, amely már nemeslelkű, bátor és okos sárkányokról mesélt, a Sárkányszív volt, amelyet 12 éve mutattak be és amely annak idején már az első hétvégén behozta az elkészítés költségeit, és még Oscarra is jelölték a legjobb effekt kategóriában. A siker egyrészt a remek történetnek volt köszönhető, másrészt a két főszereplő - Dennis Quaid és Sean Connery, akiről a sárkányt mintázták - teljesítményének.
A jó sárkányok egyre népszerűbbekké váltak, bár még mindig elsősorban egy szűk réteg körében. Aztán a Harry Potter sorozat számos jelenetében ismét pozitív fényben jelentek meg, sőt, a szerző, Rowling még egy tüzes magyar fajtát is megemlít. Sőt, a hazánkban forgatott Eragon című filmben is fontos szerepet játszottak az óriási mesealakok.
© Agave Kiadó |
A történet nem különösebben fortélyos, viszont mind Laurence kapitány, mind Temeraire szinte azonnal belopja magát az olvasó szívébe intelligenciájával, kedvességével és őszinteségével, hasonló módon a Sean Connery által “alakított” sárkányhoz és lovagjához a Sárkányszívben. A remek karakterek, a varázslatos világ részletei mellett a másik nagy vonzerő természetesen a háború és a csaták, amelyeket a történet iránt érdeklődő Novik úgy tudott izgalmassá tenni, hogy a történelmi hűség alig-alig csorbult. Még a különböző hadászati módszerek, taktikák is beépülnek a mesébe anélkül, hogy unalmassá tennék az élményt.
A fantasy könyvekkel kapcsolatosan egyfajta gőg és idegenkedés tapasztalható sok olvasóban (a kritikusokban pedig még inkább), holott a műfaj mára már igen messze jutott a kigyúrt szőke férfi hatalmas karddal megmenti a varázslónőt egyszerű felállásától vagy a Conan primitív világától. Az Őfelsége sárkánya remek példa rá, hogyan lehet a fantázia és a mese klasszikus elemeit felhasználva mégis mindenki számára izgalmas könyvet írni – alig várjuk a második és a harmadik részt.
A hírek szerint Temeraire filmen is megjelenik majd, és hogy a sztársárkány megfelelő elbánásban részesüljön, arról Peter Jackson, a Gyűrűk ura trilógia rendezője gondoskodik majd, aki megvásárolta a filmjogokat Noviktól.