Noha hétköznapi eset, hogy a kamaszok vitáznak az apjukkal, fontos tudni, hogy az ilyen balhék kihatással vannak a gyerekek mentális egészségére.
Hogyan vészelik át a konfliktusokat azok a kamaszok, akik folyton az apjukkal veszekednek –ennek eredtek nyomába a San Fanciscó-i Állami Egyetem kutatói.
Jeff Cookston csoportja közel négyszáz család viselkedésmintázatait elemezve azt találta, hogy az ilyen összetűzések után a kamaszok elsősorban az anyjukhoz fordulnak támogatásért. Utána a barátok vagy a szülőkön kívüli rokonok következnek, és csak őket követi maga az apa, majd a nevelőapa.
Hogy mit érnek az ilyen beszélgetések, az a minőségüktől függ: a puszta vigasztalás nem sokat számít, ha viszont olyan magyarázatot kapnak a történtekre, amely segíti a konfliktus feldolgozását és tisztázni a felelősséget – ezt a szerzők kognitív újraértelmezésnek hívják –, akkor javul a kamaszok kedélye, és az apjukkal kapcsolatos érzéseik is pozitívabbak lesznek.
Így csökkenhet náluk a depresszió kockázata. Cookston korábban már kimutatta, hogy a gyerekek jóllétének fontos tényezője kapcsolatuk az apjukkal, így az kihat hangulati és a viselkedészavaraikra is.
Hasonló témájú írásokat a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, augusztus 18-án megjelent számában is olvashat, mely a kreativitással, tehetséggel, tehetséggondozással, az izgalmassá tehető párkapcsolatokkal, a sokoldalú családi élettel foglalkozik. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is, többek között a csak apás témákat körüljáró előző lapszámot – a kiadónál!