Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2024. november. 08. 08:23

Életünk egyik legfontosabb kérdése, hogy mire figyelünk

Aminek a figyelmünket szenteljük, abban élünk, az a valóságunk. Hogyan összpontosítsunk arra, ami igazán lényeges a számunkra? Néhány tanács.

Rengeteg figyelemrabló dolog követeli – közösségi média, végtelen sorozatok –, hogy olyasmivel foglalkozzunk, amivel tudatosan talán nem is akarunk. Szerencsére hatalmunkban áll, hogy változtassunk, ha úgy érezzük, a mindennapjaink nem egészen úgy zajlanak, ahogy szeretnénk – olvashatjuk Kenyeres András biológus, mentáltréner Figyelemkontroll című könyvében.

Nézzük, milyen módszerekkel javíthatunk lépésről lépésre a figyelmünkön.

1. Rögzítsük tevékenységeinket és prioritásainkat. Figyelmünk hatékonyabb tereléséhez mindenekelőtt tisztába kell kerülnünk azzal, mivel is telik el egy-egy napunk. Ehhez érdemes két héten át tevékenységnaplót vezetnünk: táblázatos formában lejegyeznünk, mit és mennyi ideig csináltunk, hogy éreztük magunkat közben. Készítsünk prioritási listát is – lehetőleg kézzel, papírra – azokról a dolgokról, amelyekre tényleg figyelni akarunk, amelyek fontosak nekünk. Végül a tevékenységnaplónkba vezessük be, mennyire számít nekünk egy-egy ott szereplő tevékenység, vagyis hol helyezkedik el a prioritási listánkon.

2. Tervezzük meg, mire figyelünk. A következő lépés a tervezésé: prioritásaink és hétköznapi valóságunk közelítése egymáshoz. A tervezés révén tudjuk ráirányítani a figyelmünket arra, mit akarunk csinálni, merre elindulnánk, milyen témák érdekelnek, miket zárnánk ki, kikkel töltenénk időt. Fontos, hogy az „igenek” vezessenek: ha csak annyit tudunk meghatározni, mit nem szeretnénk, még nem tudjuk merre van előre.

HVG Extra Pszichológia

3. Határozzuk meg a céljainkat. A továbblépéshez tehát a prioritásainknak megfelelő célokat kell kitűznünk, ehhez pedig a 4M-modellt hívhatjuk segítségül: a célunk legyen meghatározott, azaz a lehető legpontosabban lefektetett; mérhető; megtehető, vagyis a realitásokban gyökerező; valamint mérvadó, tehát olyasvalami, ami a korábbiakban elkészített prioritási listánk elején szerepel.

4. Vegyünk fel új szokásokat. Ideje a tettek mezejére lépnünk. Egy előremutató, új szokás kialakítása – például a rendszeres sportolás bevezetése vagy hogy mostantól cukor nélkül, üresen igyuk meg a kávét – fáradságos folyamat. Türelmet igényel – akár hónapokig is eltarthat, mire terhes feladatból az életünk részévé válik –, és meg kell találnunk, hol a helye, mikor jut rá időnk a mindennapokban.

Olvasson további tippeket Kugler Judit pszichológus cikkében a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a jelenléttel, a figyelemmel foglalkozunk.

Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.