Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2024. augusztus. 04. 18:30

A rémálmok nem csak rossz élmények, segítenek is nekünk

Testi betegségek megjelenését, fellángolását is előre jelezhetik elborzasztó álmaink, módosult tudatállapotaink – állítja egy új brit kutatás.

Egyes pszichiátriai és neurológiai tünetek – mint például rémálmok és hallucinációk – egy kezdődő autoimmun betegség korai figyelmeztető jelei is lehetnek. Az ezt megállapító brit kutatás során csaknem 700 lupuszban (teljes nevén szisztémás lupusz eritematózusz – SLE) szenvedő embert és 400 orvost kérdeztek meg, sokakkal mélyinterjúkat is készítettek. Ez a legkülönfélébb szerveket támadó – bőrkiütéssel, lázzal, ízületi fájdalmakkal járó –, autoimmun betegség sújtja Selena Gomez amerikai színész-énekesnőt is.

A brit kutatás minegy 29 tünet – többek között depresszió, hallucináció és egyensúlyvesztés – megjelenésének időpontjait értékelte ki a testi betegség viszonylatában. A válaszadókat arra kérték, hogy állítsák időrendi sorrendben tüneteik felbukkanását krónikus betegségük fellángolási szakaszához viszonyítva.

A páciensek több mint fele számolt be rossz alvásminőségről és korábban nem jelentkező rémálmokról, egyharmaduk esetében pedig már a kór előtt több mint egy évvel ismertek voltak ezek a gondok. Hallucinációkról kevesebb mint 25 százalékuk tett említést, ugyanakkor a hallucinációk 85 százaléka a testi panaszok kezdetén vagy később bukkant fel. A kutatás rávilágított, hogy ötből három lupuszos és minden harmadik, reumatológiai tünetekkel is küzdő kénytelen elszenvedni az egyre gyakoribb rémálmokat.

David D’Cruz, a Kings College London munkatársa, a tanulmány vezető szerzője – a lupusz szakértője – már korábban összefüggést gyanított a rémálmok és a kór fellángolása között. „A vizsgálat bizonyítékot jelent a hipotézisre” – állítja D’Cruz.

A kutató arra biztatja a kezelőorvosokat, hogy pácienseiknél kérdezzenek rá az álmaikra és neuropszichiátriai tüneteikre, mert ezek az információk segítenek felismerni, ha a betegség fellángoló fázisba lép. Hasonló üzenetet fogalmazott meg Melanie Sloan, a Cambridge-i Egyetem munkatársa, a tanulmány másik szerzője is, aki szerint a betegek gyakran tisztában vannak az említett összefüggéssel, de sem ők, sem az orvosok nem nyitottak a tabutémát jelentő mentális problémákról való diskurzusra.

Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!