Ha a manapság divatos pszichológia témájában olvasunk, előadásokat hallgatunk, érdemes tudnunk, hogy számos gondolat, elmélet magyar pszichológusoktól, pszichiáterektől származik. Erről szól egy új kötet, amelynek bemutatója és a hozzá kapcsolódó beszélgetés az Ünnepi Könyvhéten lesz látható.
- Hogyan vitték közelebb a pszichológiához Csíkszentmihályi Mihályt a repülő csészealjak?
- Milyen módon tesztelte az anyai viselkedést Ranschburg Jenő?
- Miért szállított Békésy György az aktatáskájában emberfejeket?
- Miről beszélgetett az analízis során Franz Alexander Al Caponéval?
Napjainkban minden pszichológia iránt érdeklődő találkozik a transzgenerációs elméletekkel, de csak kevesen tudják, hogy ez a téma már egy évszázaddal ezelőtt is élénken foglalkoztatta a magyar kutatókat. Az is alapvetés, hogy drámai hatásokkal jár, ha a kisgyermeket elválasztják az édesanyjától, de alig ismert annak története, miként fedezte ezt fel egy magyar pszichológus.
A most megjelenő, 21 magyar, aki forradalmasította a pszichológiát című könyv segít, hogy arcokhoz, nevekhez és élettörténetekhez tudjunk kötni ismert fogalmakat és meghatározó elméleteket – az őstöréstől a Szondi-teszten át a flow-élményig.
A kötet lapjain megelevenednek ikonikus helyszínek, műhelyek és módszerek, mint például a lipótmezei Sárga Ház, a pszichoanalízis Budapesti Iskolája vagy a Mérei-féle csoportozás. A huszonegy tudós, gyakorló pszichológus és pszichiáter között találunk fontos tudományszervezőket, kísérletező tudósokat, iskolateremtőket, szakterületek megalapítóit, jelentős elméletalkotókat és nagy hatású tudománynépszerűsítőket is.
Az egyes fejezetek szerzői olyan szakemberek, akik – családtagként, munkatársként vagy barátként – közelről ismerték a „főszereplőt”, vagy régóta foglalkoznak az illető munkásságával, így pályafutásuk legfontosabb állomásain túl a pszichológia nagyjainak magánéletébe is bepillanthatunk, és emberi oldalukról is megismerhetjük őket.
A tudomány- és kultúrtörténeti kötet a kortárs hazai pszichológia szaktekintélyeinek együttműködésében, Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus, egyetemi docens, rockzenész és Papp-Zipernovszky Orsolya egészségpszichológiai szakpszichológus, egyetemi docens szerkesztésében jött létre. A könyvbemutató beszélgetésen őket hallhatják az érdeklődők.
Időpont: június 15. 18.30
Helyszín: Vörösmarty téri színpad
Résztvevők: Kőváry Zoltán és Papp-Zipernovszky Orsolya, a könyv szerkesztői
Moderátor: Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztője
Könyvvásárlás, dedikálás: A könyvet a HVG Könyvek standján (29-es) 25% kedvezménnyel tudja beszerezni. A könyvbemutató után Kőváry Zoltán és Papp-Zipernovszky Orsolya a standnál dedikál majd.
A kötet szerzői: Bányai-Nagy Henriett, Bárdos Katalin, Borgos Anna, Csabai Márta, Danics Zoltán, Kéri Ibolya, Klinovszky Andrea, Kovács Petra, Kovai Melinda, Kőváry Zoltán, N. Kollár Katalin, Narancsik Gabriella, Nyerges Katalin, Palatinus Zsolt, Papp-Zipernovszky Orsolya, Péley Bernadette, Soponyai-Nagy Krisztina, Szokolszky Ágnes, Takács Mónika, Verebélyi Kincső
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál, vagy rendelje meg!