Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2023. március. 14. 19:10

3 tipp, hogy olyan boldogok lehessünk, mint a finnek

Mit tudnak a finnek az életről, ami miatt folyamatosan az élen végeznek a boldogságfelmérésekben? Frank Martela, a népszerű finn pszichológus elemzése és tanácsai.

Míg Magyarország évek óta valahol a 40. és a 70. hely között csúszkál az ENSZ által rendszeresen összeállított boldogságindex (World Happiness Report) listáján, Finnország 2018 óta stabilan vezeti a rangsort.

A felmérés egyrészt a vizsgálatba bevont, több mint 150 ország lakosait kérdezi arról, hogy mennyire elégedettek az életükkel (ezt egy 0–10-ig terjedő listán kell jelölni).

De ezen túl górcső alá veszi a társadalmi támogatást, a várható egészséges élettartamot, az élet döntéseiben érvényesülő szabadság, a nagylelkűség és a korrupció mértékét is.

Semmi hencegés, méricskélés

Rendelje meg online!

A nemzetközi hírű finn filozófus és pszichológus, Frank Martela nemrégiben azon gondolkodott el, vajon mi teszi különlegessé hazájának lakóit. Azt ugyan nem tudta megmondani, pontosan mitől ennyire elégedettek honfitársai az életükkel, de talált három tényezőt, amelyek biztosan hozzájárulnak az eredményhez.

Az első, hogy a finn társadalomban hagyományosan senki sem méricskéli az életét másokéhoz, és főleg nem henceg a saját boldogságával, sikereivel. Arrafelé különösen anyagi téren nem divat az ilyesmi, nem szeretik, ha valaki fitogtatja a gazdagságát.

Erre hozza példaként Martela, hogy egyszer találkozott Finnország egyik leggazdagabb emberével, aki épp a kisfiát tolta egy babakocsiban, és igyekezett, hogy fel tudjon szállni a villamosra. Magyarán ott még a sikeres ember is olyan (vagy legalábbis megpróbál úgy viselkedni), mint bárki más.

Kutatások is alátámasztják, hogy az észak-európai országokban a társadalomban elfoglalt pozíció sokkal kisebb hatással van a boldogságérzetre, mint például Kelet-Európában.

A természet zöldje

Egy másik fontos tényező, hogy a finnek elsöprő többsége (tízből kilenc) nagy jelentőséget tulajdonít a természetnek, mivel tudatában van, hogy az milyen fontos előnyöket – nyugalmat, energiát és kikapcsolódást – biztosít számára. A nyári szabadságukat ezért aki csak teheti, olyan helyeken töltik, ahol minél több időt tölthetnek a szabadban.

Bár ezt a nyugati világ elkényeztetett polgárai közül egyre kevesebben értik meg, Finnországban szívesen vállalják a mostohább körülményeket, a megszokott kényelem hiányát is a vakáció közben, csak hogy minél közelebb legyenek a lelküket nyugtató természethez. És a városaikat is úgy építik, hogy minél könnyebb legyen a házak közül valamilyen zöld területre, parkba eljutni.

Az elveszett pénztárca

A boldogságindexben elért eredmény harmadik oka Martela szerint az lehet, hogy a finnek alapvetően megbíz(hat)nak egymásban, és ügyelnek arra, hogy ez hosszú távon így is maradjon. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy első helyen végeztek az egyik ismert szociálpszichológiai kísérletben, az „elveszett pénztárca” tesztben is.

Eredetileg ezt a kísérletet 2013 és 2016 között végezték világszerte 17 ezer ember bevonásával, és azt vizsgálta, hogy mit tesz valaki, ha kezébe kerül egy elveszett(nek látszó) pénztárca, benne pár ezer forintnyi pénzzel, kulccsal, személyes iratokkal.

A Reader’s Digest magazin tavaly megismételte ezt, kevesebb tárcával (16 országban 12-12 pénztárcával), és arra jutott, hogy a finnek a legbecsületesebbek: 12 „elvesztett” tárgyból 11-et visszajuttattak a „tulajdonosának”. (Budapesten csak nyolc tárca került meg, de ezzel még mindig előrébb végeztünk, mint a berliniek, a londoniak, a bukarestiek vagy a zürichiek.)

A bizalom és a megbízhatóság olyan erények, amelyekre nyugodtan támaszkodhatnak a finnek, és már gyermekkortól beépül az életükbe, értékrendjükbe.

Így leszünk boldogabbak

Mit lehet akkor tanulni a finnektől? Hogyan lehet a saját életünkben aprópénzre váltani azt, ahogyan a finnek megélik a boldogságukat? Martela szerint a következő három dolgot tegyük:

1. Koncentráljunk arra, ami minket boldoggá tesz, ne pedig arra, hogy sikeresnek lásson minket a környezetünk! A boldogság kulcsa, hogy a saját mércénk szerint élünk, és nem hasonlítgatjuk magunkat másokhoz.

2. Töltsünk minél több időt a természetben, és tegyük minél zöldebbé (növényekkel) az otthonunkat! A természetes környezet növeli a vitalitásunkat, a jóllétünket, és hozzájárul a személyes fejlődésünkhöz.

3. Gondolkodjunk el azon, hogyan tehetünk minél többet a bizalom erősítéséért a környezetünkben! Az egészen apró tettek is sokat számítanak, attól kezdve, hogy valakinek átadjuk a helyünket odáig, hogy a tágabb közösség jóllétéért vállalunk valamilyen társadalmi feladatot.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben az élet értelmével foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.