Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. július. 19. 13:10

A stressztől empatikusabbak leszünk

Kézműtét és adakozás – a kutatók nem fukarkodtak az ötletekkel.

Hogyan hat a stressz az empátiánkra és önzetlen segítő viselkedésünkre? – erre a kérdésre kereste a választ Claus Lamm, a Bécsi Egyetem professzora és csapata.

A kísérletben vizsgált 80 önkéntes egy része először pszichés stressznek volt kitéve.

Ezt követően fájdalmas kézműtétről néztek fotót, és a műtétet elszenvedő érzéseit kellett élénken elképzelniük.

A csoport egyik felét úgy tájékoztatták, hogy a műtétet érzéstelenítés mellett végezték, a másik fele nem kapott ilyen információt.

Végül pénzösszeg szétosztásáról dönthettek maguk és egy idegen között.

Lammék mágneses rezonanciavizsgálattal követték figyelemmel és hasonlították össze, mi zajlott a résztvevők fejében a kísérlet egyes részeiben, és hogyan hatott a stressz a viselkedésükre.

Az eredmények arról árulkodtak, hogy stresszes állapotban az emberek erősebben reagáltak a műtéti képekre, nagyobb empátiát váltottak ki belőlük a látottak, mint eredetileg nyugodt társaikból.

Ugyanakkor a stressz eltompította a nézőpontváltási képességüket, figyelmen kívül hagyták, hogy a műtét valóban fájdalommal járt-e az alanynak.

Végül a nagyobb empatikus odafordulás nagyobb pénzbeli adakozási kedvvel is társultolvashattuk a Social Cognitive and Affective Neuroscience oldalain.

Az eredmények alapján felmerül a kérdés, hogy stresszes állapotban mennyire tudunk józanul ítélni arról, valóban igénylik-e mások a segítségünket.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.