Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. április. 26. 13:10

Végezzünk el egy gondolatkísérletet, hogy megsejtsük, kik vagyunk

Választásainkat, véleményünket, vélekedéseinket hajlamosak vagyunk mélyen a magunkénak érezni.

„Érdemes és érdekes is lenne utánagondolni, miért pont azokat az elveket valljuk, amelyeket, miért tartjuk ezt jobbnak amannál, egyik embert értékesebbnek és méltóbbnak a figyelemre a másiknál, bizonyos termékeket vagy életmódot célravezetőbbnek, mint mást. Ha mégis elvégezzük e gondolatkísérletet, meglepően tapasztalhatjuk, hogy a közvetlen és közvetett befolyás miatt gyakran gondolatcsapdák áldozataivá válunk, vagy épp fura bukfenceket vet a gondolkodásunk, csak azért, hogy örökül kapott vélt vagy valós értékeinket megőrizhessük” – írja a legújabb HVG Extra Pszichológia magazin beköszöntőjében Szörnyi Krisztina főszerkesztő. A most megjelent lapban a pszichológus szakértők többek között e sémák lebontásához nyújtanak segítséget.

Kezdjük a legelején. Miért hazudunk? Akár egy nap többször is lódíthatunk. Ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy miért hazudik valaki, a válaszhoz az egész világát meg kell értenünk. És az ehhez kapcsolódó kérdés: miért vagyunk hiszékenyek és átverhetők? Ha tisztában vagyunk a gondolkodási csapdáinkkal, és megtanuljuk őket felismerni a saját életünkben, nehezebb lesz megvezetni minket.

Erre szükségünk is van: hiába az emberismeret, olykor még a legóvatosabb randizók is belefuthatnak egy profi szívtipróba, akit valamilyen hátsó szándék, anyagi vagy pszichológiai érdek vezérel. Nógrádi Csilla pszichológus cikkében bemutatja, kik is ők, és hogyan lehet őket felismerni. És ha már benne vagyunk a kapcsolatban: Mihalec Gábor párterapeuta arról ír, miért vergődünk olykor manipulatív viszonyok hálójában, és mi jelenti a kiutat. Ehhez azonban hasznos felismernünk az erezerarcú érzelmi zsarolást, amelynek tűpontos leírását nyújtja Gregó Enikő pszichológus.

Ha manipulációról beszélünk, többnyire annak negatív hatásaira koncentrálunk. Pláne, ha a szülőségről esik szó. Hiszen az a szülő, aki szereti és féltve terelgeti a gyermekét, azért mégsem nevelhet manipulálva? Pedig olykor ez történik – tudjuk meg Léder László pszichológustól. Legtöbben szülőként nem látjuk magunkat bántalmazónak, de vajon biztos, hogy nem vagyunk azok? Szél Dávid pszichológus megmutatja, hol húzódik a határ, és hogyan kérjünk segítséget, ha mégis bántalmazónak bizonyolunk.

A befolyásolásnak számos pozitív oldala is van, és gyümölcsöző elsajátítani azokat a trükköket, amelyekkel jó benyomást, sőt hatást gyakorolhatunk másokra – derül ki legújabb lapszámunkból. A témával nemcsak nyomtatott lapunkban, de YouTube-csatornánkon és a podcast-oldalunkon is találkozhat.

Van mondanivalója a hatásról, befolyásolásról, netán a manipulációról? Van egy története, hosszabb gondolata róla? Írja meg nekünk! A legjobb írásokat jutalmazzuk, és megjelentetjük a HVG Extra Pszichológia magazin blogján. Címünk: extra@hvg.hu.

A legújabb HVG Extra Pszichológia magazint megtalálja az újságosoknál, benzinkutakon, a nagyon élelmiszerboltokban, és meg is rendelheti.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?