Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. március. 08. 13:10

Ezért félünk közel jobban, mint távol

Nem csak „tudjuk”, hogy messzebb van a veszély.

A személyes terünket érintő traumatikus élmények agyunk más területeit aktiválják, mint a távolabbról végigélt letaglózó események. Ráadásul súlyosabb következményekkel is járnak – derült ki a Proceedings of the National Academy of Sciences című lapban nemrég megjelent szakcikkből.

Az USA-beli Duke Egyetem kísérletében a virtuális valóságot hívták segítségül a kutatók, hogy laboratóriumi körülmények között vizsgálhatóvá váljon a távolság kérdése külső fenyegetések átélésekor.

A kísérleti alanyok virtuális térben találták szemben magukat közeli és távoli fenyegető ingerekkel, mindeközben MRI-vel mérték a reakciójukat, agyi aktivitásukat.

Az eredmények azt mutatták, hogy ha a fenyegetést kellő távolságban érzékeljük, ekkor agyunk problémamegoldásért felelős területei aktiválódnak, míg a közeli támadás ősibb struktúrákat érint, ezért ilyenkor túlélő üzemmódba kapcsolunk.

Az utóbbi félelmi reakció maradandóbb nyomot hagy, nehezebben múlik, és inkább okoz PTSD-tüneteket (poszttraumás stressz zavar) a későbbiekben.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.