Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2020. március. 01. 20:15

Szalóki Ági, életenergia-adó

Egy szép dal, egy finom kávé vagy ellazító jógafoglalkozás – néhány dolog, ami sokat segíthet abban, hogy megtaláljuk magunkat egy-egy rossz időszakunkban. Szerencsére vannak, akik azért dolgoznak, hogy ilyenkor ne legyünk magunkra hagyva.

Szalóki Ági 16 éves korától énekel színpadon, az autentikus magyar népzenét játszó Ökrös együttessel és a világzenét játszó Besh o droM-mal bejárta a világot. 15 éve jelent meg az első, gyerekeknek szóló önálló lemeze, amit azóta három újabb követett, ezen kívül másik öt albumot adott ki a felnőtt közönségnek. Nyolc lemeze Japánban is megjelent. Sok százezer embernek okozott örömet mindezzel.

Vallja, hogy a megfelelő zene a megfelelő időben – és nemcsak a zene, hanem általában a művészet – képes felemelni, nyugtatni, feszültséget oldani, energetizál, átmos, lehet öröm forrása. A zenehallgatás és a zenélés az emberiség ősi és természetes gyógymódja, amely hatékonyan segítheti a testi és/vagy lelki működésének harmóniáját vesztett egyén gyógyulási folyamatát – teszi hozzá a most 41 éves, Liszt Ferenc-díjas énekes, dalszerző.

„A zene képes arra, hogy felszabadítsa az embert, és arra is, hogy transzcendens erővel hasson, eljusson a tudat alatti rétegekbe, és kapcsolatot teremtsen a befogadó és a megfogható anyagi világon túli világ között.” Úgy gondolja, pont ebben áll a zene mágiája, mert ez az, ami manapság nagyon sok embernek hiányzik az életéből. „Emberek tömegei keresik a transzcendenst, azt a csatornát, amely az anyagon túli világhoz vezethet. Az emberiség történetében mindig is szükség volt arra a fogódzóra, amit a gyógyításra, örömszerzésre alkalmas művészet adni tud.”

Ő maga a zenén kívül a mozgást, a sportot, a természetjárást, az érintés és az alkotás örömét említi, amikor arról kérdezzük, mi az, ami neki képes energiát adni. Sokat jelent számára a jó közösségben eltöltött értelmes idő is. „De nagyon fel tudnak tölteni olyan hétköznapi cselekedetek is, mint a főzés, a takarítás, egy jó séta, vagy mivel nagyon szeretek fotózni, az is, ha megörökíthetek egy pillanatot, valamit, amit egyedien látok és élek meg. Az élet egyik célja szerintem az, hogy az ember képes legyen értékelni a lehetőségét, és benne az apró dolgokat, a hétköznapi pillanatokat is” – foglalja össze hitvallását az énekes.

Ebben a gyerekek jobbak a felnőtteknél. „Nekik kevesebb a prekoncepciójuk, sokkal nyitottabb az elméjük és a szívük, nincsenek tele fájdalmas tapasztalatokkal, könnyen túllépnek fájdalmakon, nem rágódnak annyit. Azok a csatornáik, amelyekkel kapcsolódni tudnak az anyagin túli világhoz, nyitottabbak, mint a felnőtteké. Ezért is olyan jó a fantáziájuk, ezért tudnak a zenéhez is könnyen kapcsolódni.”

Amikor gyerekeknek játszik, olyan szövegekben, hangokban, dallamokban, hangzásban, előadásmódban és zenei formában gondolkodik, amelyekről úgy érzi, hogy azok az árnyalataikkal, az összetettségükkel, a virtuozitásukkal gazdagítják a gyerekeket. Mint mondja, 15 éve, amióta az első gyereklemezét készítette, hajthatatlan, és bizony ebben sokszor szembemegy az árral.

Úgy gondolja ugyanis, hogy a gyerekek befogadókészsége sokkal magasabb szintű, mint amit hajlamosak vagyunk gondolni róla. „Sokkal összetettebb gondolatokat, zenét képesek élvezni, mint amilyen kép él sokakban a gyerekeknek szóló művészeti alkotásokról.”

Szalóki Ági ezeken a lemezeken is olyan válogatott dzsesszmuzsikusokkal játszik együtt, akik nagyon is komolyan veszik ezt a célközönséget, és olyan költők szövegeit énekli – többek között Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, Szabó T. Anna verseit – akik szintén így gondolkodtak az irodalomról, és azon belül a gyerekirodalomról.

„Nagyon fontos a humor energiája a zenében is” – teszi még hozzá. „Természetesen az előadón múlik, hogy a zenében potenciálisan rejlő humorból mit tud átadni, illetve, hogy mennyire használja a humort fűszerként, de a zenészeknek azért ez eléggé lételemük.”

Érdekli, hogyan ad energiát a baristabajnok és a jógatanár? Olvassa tovább Balla István cikkét a 2019/4-es HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben a lelki ellenálló képességgel foglalkozunk. Megrendelheti nyomtatott formában vagy most ekönyvként is.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.




 

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.