Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2020. február. 18. 07:30

Stabil háttér, ez az, amire vágyunk

Bizonyított tény, hogy a stabil hátterű emberek munkahelyi és egyéb teljesítménye jobb, és tartósan jobb is marad. Ugyanakkor napjainkban sokunk életvitele ezzel nehezen egyeztethető. Miképp lehet feloldani ezt az ellentétet?

Sikerorientált társadalmunkban, ahol az eredményesség és a versenyképesség mutatói mind-mind számokkal mérhetők, a mindennapi megmérettetés és munkatempó gyakran a család és a párkapcsolatok ellen hat. A világunkat olyanná alakítottuk, amelyben a technológia segítségével időegység alatt sokkal több minden fér bele egy-egy napunkba, és látszólag sokkal több csatornán tudjuk elérni egymást.

A közösségi média használatával, az internet adta lehetőségekkel élve gyakran a szeretetkapcsolatainkat is így intézzük, „két projekt” között. Ez a látszólag szorosabb és gyakoribb kommunikáció a gyakorlatban nem elegendő.

Mostanában egyre több megkeresést kapok a versenyszféra több szegmenséből is, hogy előadást tartsak arról, miképp tud az egyén megküzdeni a kihívásokkal, és ezt hogyan egyeztesse össze a magánéletével. Tapasztalatom szerint nagyon sok munkáltató rájött, hogy fontos az egyén, az ember maga.

A munka és magánélet egyensúlyának felborulása – a munka javára – növeli a pszichés frusztrációt, ami pszichiátriai zavarokhoz vezethet. Sajátosan ellentmondásos tehát az a tény, hogy miközben egyre jobban és kényelmesebben élünk, látszólag egyre egészségesebben táplálkozunk, és odafigyelünk magunkra – persze kivétel is akad bőven –, egyre több a hangulatzavaros, szorongó ember.

A WHO által közölt adatok szerint 2020-ra a depresszió lesz a második, leggyakrabban munkaképtelenséget (azaz rokkantságot) okozó megbetegedés a szívbetegségek után. Szociálpszichológiai és más kutatások egybehangzó eredményei azt mutatják, hogy a nyugati társadalmakban mindenütt lelki problémát okoz a munka és magánélet egyensúlyának megbillenése a munka javára, továbbá az is, hogy a magánéletben az emberek egyre kevesebb minőségi időt töltenek egymással.

Az új közösségi élet

Társadalmunkban a sikert nem a hagyományos értékek kibontakoztatása, az emberiesség és a becsületes munka bizonyítja, hanem a felmutatható javak és címek, a pénzben mérhető vagyon. Pénzt, pláne sok pénzt keresni nem egyszerű. Úgy tapasztalom, sok olyan ember van, akinek a gondolkodásmódja fejlesztésre szorul, hogy a saját egyéni sikerét ne ezen a síkon ítélje meg.

Mindannyiunkra igaz, hogy egyre erősebb hangsúlyt kell arra helyeznünk, hogy az egyéniségünket megismerve találjunk az életünkben olyan foglalatosságokat és kapcsolatokat, amelyek révén a munka–pénz dimenzióból kimozdulva más területen is (minőségi emberi kapcsolatok, hobbi, sport, alkotó tevékenységek) eredményesek lehessünk. Mindehhez persze tisztában kell lennünk önmagunkkal, a lelki adottságainkkal, a képességeinkkel, továbbá más emberek pszichés működésének lehetséges variációival.

Olvassa tovább Belső Nóra pszichiáter cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben a lelki ellenálló képességgel foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!

Nézze meg előfizetési ajánlatainkat, amelyekben HVG Könyvet kap a HVG Extra Pszichológia magazin mellé.