Bár az alábbi 6 tényezőre leginkább a szakemberek szoktak rákérdezni, érdemes magunkkal is lejátszani a kérdezz-feleleket.
A függő betegekkel végzett munka kapcsán az állapotfelmérés része szokott lenni – szaknyelven – a súlyosságbecslő interjú. Ennek kapcsán felmérik, hogy az egyén életében az addikciós, azaz a függőségi zavar milyen mértékben jár együtt az alábbiakkal:
- Egészségi állapotromlás
- A foglalkozásra, elhelyezkedésre, megélhetésre gyakorolt negatív hatások (a probléma egzisztenciális vetülete)
- Milyen súlyos az alkohol-, drog- vagy gyógyszerhasználat, illetve beszélhetünk-e poliszerhasználatról, amely során egyszerre több pszichoaktív szert is fogyasztunk
- Van-e az addikciós magatartásnak jogi következménye (például illegális szerhasználat miatt bekövetkező rendőrségi/bírósági ügy)
- Milyen mértékben hat ki a viselkedés a családi/szociális kapcsolatainkra
- Társul-e a problémához más pszichiátriai zavar (ezt nevezzük kettős diagnózisnak)
Amennyiben több tényező is jelen van az életünkben, és valamennyire elegünk is van az életmódunkból – talán nem véletlenül futottuk át a 6 pontot – ajánlatos szakemberhez fordulni.
Kapitány-Fövény Máté addiktológus
Legújabb, Ezerarcú függőség című könyvéről itt talál infókat.
Jöjjön el a következő HVG Extra Pszichológia Szalonba, ahol Kapitány-Fövény Mátéval függőségeinkről és a változás útjáról beszélgetünk. Jegyek és infók itt.