Ha szülőként minél inkább jól akarjuk csinálni, paradox módon annál inkább fognak rossz irányba menni a dolgok.
Úgy tűnik, nem véletlenül hangsúlyozzák pszichológusok már évtizedek óta, hogy a szülőnek nem kell tökéletesnek lenni, hiszen azzal adja a legtöbbet gyerekének, ha „elég jó szülő”. Egy új kutatás szerint ugyanis a kiégés korántsem csak a munkahelyi túlterheltség következtében alakulhat ki, hanem az otthoni, nevelési terhek hatására is.
A szülői burnout jelenségét belga és amerikai kutatók kezdték vizsgálni, miután klinikai tapasztalatuk során sok olyan szülővel találkoztak, akik nagy igyekezetükben, hogy tökéletesek legyenek, egy idő után pont az ellenkezőjévé váltak.
A Clinical Psychological Science szaklapban publikált kutatás során több ezer belga és brit szülőt vontak be egy kérdőíves felmérésbe. Arra voltak kíváncsiak, hogy a kiégésüknek milyen jelei, következményei vannak.
Mennyire lesznek érzelmileg kimerültek, távolodnak el emiatt a gyerekeiktől; mennyire akarnak kiszakadni, elmenekülni a családtól; elhanyagolják-e a rájuk bízottak fizikai, tanulási vagy érzelmi szükségleteinek kielégítését; illetve hajlamosak egy idő után verbális, fizikai vagy pszichikai erőszakra velük szemben?
A válaszokat összesítve azt vették észre, hogy a szülői burnout egyenes következménye az erőszak megjelenése, illetve a családból való kimenekülés vágyának erősödése. De talán még aggasztóbb, hogy a kiégés és az elhanyagolás ördögi körré válhat: minél jobban kiég egy szülő, annál jobban elhanyagolja gyerekeit, ami viszont még tovább súlyosbítja a kiégést, és így tovább.
Ironikus, hogy szülőként minél inkább jól akarod csinálni, annál inkább fognak rossz irányba menni a dolgok – kommentálta az eredményeket a vizsgálatot vezető Moïra Mikolajczak, a Leuveni Katolikus Egyetem kutatója. Bár még szükségesek további vizsgálatok az eredmények megerősítéséhez, a készítők úgy vélik, két fontos tanulsága máris van a tanulmányuknak.
Egyrészt jó lenne, ha a szülők be mernék vallani, ha érzékelik a kiégés tüneteit, és mihamarabb segítséget kérnének. Másrészt a gyermekvédelmi és egészségügyi illetékeseknek minél többet kellene tudni erről a sokáig tabuként kezelt jelenségről, hogy időben közbe tudjanak lépni.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia különszámban olvashat, melyben a gyermekkor fordulópontjaival foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!
Kezdje az új évet pozitívan! Nézze meg előfizetési ajánlatainkat, amelyekben HVG Könyvet kap a HVG Extra Pszichológia magazin mellé.