Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2019. november. 30. 08:30

Kedvetlen, erőtlen? Ezeket az ételeket ajánljuk

A megfelelő étrend segít fenntartani az energiaszintet, mérsékli a hangulatingadozást, növeli a szellemi és lelki tűrőképességet.

A változatos, tápanyagban gazdag étrend a mentális egészség és jóllét elérésének egyik kulcsa – állítja a napokban megjelent Természetes gyógymódok című könyv. A természetgyógyászok és szakírók által összeállított kötet ismerteti az egyes szervrendszereink – így például az idegrendszer – egészséges működését veszélyeztető állapotokat, és bemutatja, hogyan küzdhetünk le vagy előzhetünk meg betegségeket a gyógynövények, illóolajok és ételek erejét kihasználva.

Nézzünk néhány példát a kulcsfontosságú tápanyagokra, melyek támogathatják a testi, szellemi és lelki egészséget.

Nyugodt alvást elősegítő tápanyagok

A rendszeres alvás mentális egészségünk egyik alappillére. A pihentető alvás hiánya növeli a szorongást és negatívan hat szellemi jóllétünkre, míg az elegendő pihenés támogatja az energiaháztartásunkat és stressztűrő képességünket. Bizonyos tápanyagok elősegítik a minőségi, pihentető alvást.

A meggy, a meggylé, a paradicsom, a csilipaprika, a fehér és fekete mustármag, a görögszéna, a kukorica, a rizs, a csírák és a csillagfürt – amely őrölve lisztek és tészták alapanyaga lehet – melatoninban, a testet nyugalomra és alvásra felkészítő hormonban gazdag ételek.

Triptofánt, a melatonin előanyagát tartalmazzák a tejtermékek, a pulyka, a halak és a tenger gyümölcsei. Ha a felsorolt ételek némelyike is részét képezi vacsoránknak, elősegíthetjük a nyugodt alvást.

Antioxidánsokban gazdag ételek

A gyulladáscsökkentő és antioxidánsokban gazdag ételek hozzájárulnak az egészséges vérnyomáshoz, ezzel csökkentve a stressz mentális és lelki egészségünkre gyakorolt negatív hatását. Szellemi állóképességünk növeléséhez fogyasszunk zöld teát, kurkumát, étcsokoládét, élénk színű gyümölcsöket és zöldségeket.

Hangulatjavító, egészséges zsírsavak

Az agy optimális működéséhez, a hangulatingadozások mérsékléséhez az egészséges zsírból egyenletes ellátásra van szükség. A zsíros halak gazdagok ómega-3 zsírsavban, amelynek alacsony szintje összefügg a depresszió kialakulásával.

Az olívaolaj és a kókuszolaj pedig vélhetően növeli a test szerotoninszintjét. A szerotonin a hangulatot pozitívan befolyásoló ingerületátvivő anyag. Hetente akár háromszor is fogyasszunk lazacot, pisztrángot, makrélát és szardíniát. Az olíva- és a kókuszolaj legyen mindennapi étrendünk része.

Idegnyugtató aminosavak

A magnéziumban gazdag ételek, mint a mandula és a kesudió, több idegnyugtató hatású aminosavat – gamma-aminovajsavat, triptofánt és L-teanint – tartalmaznak.

+ A napfény vitaminja

A napfény hatására kialakuló D-vitamin többféleképpen is hozzájárul a test működéséhez. Különösen az alacsony D3-vitamin-szintet hozzák összefüggésbe a hangulat ingadozásával. Csak a táplálékból nehéz elegendő D-vitaminhoz jutni. A téli hónapokban a biotojás fogyasztása csökkenti a hiányt, aktivizálja az elmét, és ösztönzően hat a pozitív érzésekre.

Érdekli a 800 gyógymód receptje? További infót a könyvről itt találhat.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.