Csak a zene – és ön.
Rég tudjuk, hogy a zene érzelmi húrokat pendít meg bennünk.
Semmihez sem fogható érzékenységgel rezonál lelki állapotunkra egy-egy jól megválasztott dallam.
A jövőben elfelejthetjük az automata zenelejátszó listákat, és nekünk sem kell törnünk a fejünket azon, milyen muzsikához lenne kedvünk.
A mesterséges intelligencia kutatásának izgalmas állomása a nemrég a japán Osakai Egyetem gondozásában bemutatott okos zenelejátszó készülék, amely különböző szakterületek (agykutatás, orvostudomány, műszaki ágak) együttműködésével jött létre.
A korszakalkotó eszköz a zene érzelmekre kifejtett hatását sokszorozza meg azáltal, hogy a befogadó agyi aktivitását figyelembe véve, arra reagálva komponálja a dallamait.
„Csupán” fel kell vennünk egy olyan, vezeték nélküli fejhallgatót, amely több ponton érzékelőkkel ráhangolódik agyunk elektromágneses jelzéseire, és a szerkezet már képes is olvasni az érzelmeinkben.
A begyűjtött információk alapján olyan zenéket állít össze számunkra, amelyekre kedvezően reagálunk.
Numao Maszajuki professzor, a kutatás egyik vezetője szerint az emberek sokkal jobban rá tudnak hangolódni arra a zenére, amelyet agyhullámaik alapján játszik számukra a készülék, mint hagyományos zenehallgatás során.
Kiemelte, hogy az intelligens zenehallgatás számos társadalmi haszonnal kecsegtet, például az egészségvédelem szolgálatába állítható, hiszen motiválóan és felvidítóan hat az emberekre.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, mely a nemek, a nőiesség, férfiasság témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk Susan Quilliam Hogyan válasszunk társat? című könyvével. Aktuális számunkat meg is rendelheti.