Fáradtság, nyugtalanság, aluszékonyság, fokozott étvágy és az ezzel együtt járó hízás, társaságkerülés, dekoncentráció, libidó csökkenése, általános rossz közérzet - mind a tél végi időszak jellemző panaszai, amelyeket tényleg érdemes komolyan venni. – Most adunk néhány hasznos tanácsot, amelyeket betartva a kellemetlen tüneteket elkerülheti.
A szakemberek szerint egyáltalán nem túlzás szezonális depresszióról beszélni: bizonyos szintig természetes a tél végén, a tavasz elején jelentkező pesszimizmus, ami nem csupán hangulatingadozást jelent, hanem az egyén napi ritmusában is zavart okoz. Ennek leginkább a kóros fényhiány az oka: bár ilyenkor már javul az idő, és többet süt a nap, a nappalok még mindig rövidek. A fényhiány miatt felborul belső biológiai óránk, csökken a melatonin és a szerotonin hormonok termelődése a szervezetben, amelyek a jó kedélyállapotért és a helyes alvási ciklus kialakításáért felelősek – Írja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.
Persze nem kell depressziósnak lenni, néhány apró trükkel elkerülhetjük a borzalmas téli végi és tavasz eleji állapot kialakulását, vagy már enyhíthetjük a kialakult tüneteket.
1. Ki a szabadba!
A sötétség enyhítésének leghatásosabb módszere a hiányzó fény pótlása. Ezt megtehetjük a mesterséges fényterápia segítségével is, de természetes gyógymódként a téli sportok széles választéka áll rendelkezésünkre. A szabadtéri mozgás egyre elterjedtebbé válik a telelni vágyók körében, mely az aktív mozgáson túl a léleknek is kiváló kikapcsolódást jelent.
2. A sport most is segít
Ezek mellett a sport élénkíti a vérkeringést, fokozza bizonyos hormonok – például a szerotonin – termelődését, beindítja a szervezet „fűtőberendezését”, a napfény serkenti a bőrben a D-vitamin-szintézisét. A síelés, kocogás, kirándulás mozgósítja a zsírraktárakat, segíti a fogyást vagy az optimális testsúly megtartását. Fizikai aktivitás közben javul a tápanyagok hasznosulása, gyorsabbak lesznek az anyagcsere-folyamatok, javul az alvás minősége.
3. A mediterrán étrend a legjobb
A nagy cukortartalmú élelmiszerek rendszeres, bőséges fogyasztása sem kívánatos. Fogyasszunk tápanyagokban gazdag, laktató, de az emésztőrendszert nem terhelő ételt. Legyen a táplálkozás gabonaalapú, közülük is válasszuk a teljes kiőrlésű termékeket, mint a korpás, magvas pékáruk, barna rizs, különböző pelyhek, korpák. Fehérjeforrásként együnk sovány húsokat és tejtermékeket, omega- 3 zsírsavban gazdag tengeri halakat. Egészítsük ki ezeket zöldségekkel, gyümölcsökkel, melyekkel hosszú időn keresztül biztosíthatjuk a jóllakottság érzését. Válogassunk a különböző színű növényi élelmiszerekből, és fogyasszuk őket frissen, aszalt, szárított vagy lé formájában. A szervezet folyadékigénye hideg időben sem csökken.
4. Ne szeszeljünk!
A hidegben jól esik egy pohár meleg ital, forralt bor, forró csokoládé, de ezzel akár egy főétkezésnek megfelelő energiamennyiséget is elfogyaszthatunk. Az alkoholnak nagy az energiatartalma, a kakaó és a tejszín az édességek zsírtartalmát növelik. A hozzáadott cukorral együtt energiadús italokká válnak, ráadásul a fokozott inzulintermelés miatt gyors éhségérzetet váltanak ki. Igyunk a hidegben mézzel ízesített gyümölcs- vagy zöld teát, kakaót vagy tejeskávét tejszín nélkül. Az alkoholt legfeljebb egy pohár száraz bor formájában a vacsorai étkezés alkalmával fogyasszuk el!
5. Csökkentsük a koffeinmennyiséget!
A koffeintartalmú italok mennyiségét mérsékelni kell, nagyobb adagban fejfájást, ingerlékenységet okozhatnak, vízhajtó hatásuk miatt pedig kiszáradást idézhetnek elő. A nassolás iránti vágyat az édesség helyett csillapítsuk magvakkal, sovány tejtermékekkel, aszalt vagy friss gyümölcsökkel, turmixitallal vagy salátákkal.