Molnár Ádám életcélja klisésen hangozhat: a 27 éves fiú szeretné jobbá tenni a világot. Szoftverfejlesztőként is ezen dolgozik, de közben Philip Zimbardóval is van közös projektje, a Láthatatlan Egyetemen pedig időgazdálkodási képzéseket tart. A szombati TEDxYouth-on mindezek mellett arról fog beszélni, hogyan szokhatunk le a rossz szokásainkról.
Volt már olyan helyzetben, hogy úgy érezte, egy olyan lehetőség előtt áll, ami megváltoztathatja az egész életét, valami miatt mégsem tette meg azt a bizonyos lépést? Előfordult már, hogy volt egy nagy ötlete, de a megvalósítását csak halogatta és halogatta? Molnár Ádám, a szombati TEDxYouth egyik előadója szerint mindezek a hátráltató erők egyetlen dologra vezethetők vissza, ha pedig azt megismerjük, akkor képesek leszünk változtatni az életünkön.
Ádám tizenéves kora óta jár önfejlesztő képzésekre, mert mindig is izgatta, hogyan tudja az ember kihozni magából a legtöbbet – de hiába sajátította el a különböző technikákat, azt vette észre, hogy sokszor mégsem működnek. Rendre azon kapta magát, hogy halogatja a dolgokat. Aztán talált egy kutatást, ami biológiai szinten foglalkozik azzal, hogyan hat az agyunk működése a motivációra. Hogy ez alapján milyen módszert fejlesztett ki, azt a szombati előadásában – ami nem sokkal később a Youtube-on is elérhető lesz – bővebben is kifejti.
A 27 éves szoftverfejlesztő saját bevallása szerint álmodozó-megvalósító keverék, aki gyerekkora óta ötletel különböző szinteken azon, hogyan tehetné jobbá a világot. 17 éves korában nyert egy weblapkészítő versenyt, majd egy évvel később már saját céget alapított rá, és így vágott neki az egyetemi éveknek, amit Veszprémben töltött, mérnökinformatikusként – idén pedig már bekerült a világ szabadúszó szoftvermérnökeinek legjobb 3 százalékába.
Szakterülete miatt egyébként is rendszerekben gondolkodik, ez pedig az általa hobbiként tekintett pszichológiában is jól jött: „Az összes A titok- és Coelho-szerű dolog, amit tanultam, hirtelen értelmet nyert, hogy ezek nem is klisék, csak nem mondják ki a lényeget. A spirituális része mellett van egy alapja, ami keretet ad az élethez, és mindig azt mondjuk, ahhoz, hogy kreatív és hatékony legyél, meg kell találni a kereteket, különben csak pingpongoznak az információk a fejedben” – meséli.
Ádám a Láthatatlan Egyetem nevű nonprofit, önkéntes szervezet egyik vezető tagja, ennek keretében tartanak időgazdálkodással és önfejlesztéssel kapcsolatos képzéseket egyetemistáknak. A félévzáró táborokban a kialakult közösségek előadásokon és workshopokon vehetnek részt, és itt alakult ki az a szokás is, ami az őt jelenleg leginkább foglalkoztató projektjének is megágyazott.
„A Láthatatlan Egyetemnél van egy olyan szokásunk, hogy kiosztunk fejenként kb. 5 cetlit, amit a tábor végén odaadhatsz bárkinek, csak rá kell írnod, hogy kitől jön, kinek és miért adod. Például, hogy tök jót beszélgetettek, és ez fontos volt neked. Én is kaptam sok ilyet, egy nagy kupacban állnak otthon, és iszonyat jó érzés ránézni, mert eszembe jut, hogy én mennyi embernek okoztam már örömöt” – meséli Ádám.
Egy mindset műhely alkalmával kapott egy olyan cetlit, ami fordulópont volt az életében, az állt rajta: „A mindset műhelyed megváltoztatta azt, ahogy a világot látom. Köszönöm, te vagy a napom hőse”. Ekkor már egy éve dolgoztak azon, hogy hősöket faragjanak az emberekből, de az meg sem fordult a fejében, hogy valaki számára ő is egy hős. „Én tudtam az egész pszichológiai hátterét, tudtam mi zajlik, de mégis eszméletlen nagy hatással volt rám” – mondja.
A Hősök Tere kezdeményezés képzései először csak tanárok és cégek előtt volt nyitott, később civilek számára is elérhetővé vált – de még így is sokan vannak a világban, akik egyszerűen fizikailag nem tudnak hozzájutni a képzéshez. „Rossz érzés, amikor eléd áll valaki, hogy ő is hőssé szeretne válni, de nem tudsz neki mit mondani, mit tegyen”. Azóta agyalt rajta, hogyan lehetne bárhol és bármikor használható módon kiterjeszteni a Hősök Tere üzenetét. Ekkor jutottak az eszébe a cetlik.
„Ezt a kártyát bárkinek odaadhatod, aki valami jót dolgot tett. Ezzel átlépsz egy falat, de még nem vagy sértő. Lehet, hogy meg sem nézi egyből, de amikor elolvassa, te is feldobod a napját. Ha rámegy arra a weblapra, és beírja a kódot, akkor pedig összekapcsolódik azzal, aki adta neki a kártyát, így egy közös élmény alapján ismerkedhetnek az emberek – persze, ez nem muszáj” – írja le a folyamatot Ádám.
"Az egész midennapi hősség alapja a helyzeti jelenlét fejlesztése" – mondja Ádám, ezt pedig a kártya kétoldalú tulajdonságával támasztja alá. Aki kapja, jutalmazva lesz, és arra ösztönzi, hogy legközelebb is megtegye azt, amiről már tudja, hogy jó. Aki pedig adja, az sokkal jobban oda fog figyelni az élet különböző helyzeteire csak azáltal, hogy tudja, adhat ilyen kártyákat.
Az előkészítés alatt álló projekt előnye, hogy bárki felmehet a weblapra, kinyomtathatja az egyedi kártyáit, és már el is kezdheti egy kicsit jobbá tenni a világot, az odaadással pedig inspirálni a többieket ugyanerre, egyfajta pillangóhatást eredményezve – de erről a következő hónapokban még hallani fogunk.
A TEDxYouth-on nézőként vett részt először, a két évvel ezelőtti konferenciát azóta is nagy fordulópontként tartja számon. „Veszprémben voltam, vizsgaidőszak közben, olyan két-három órát aludhattam, miután egész éjszaka tanultam. Arra ébredtem, hogy hív az ismerősöm, hogy hol vagyok, mert ő már a buszmegállóban van, a busz pedig két perc múlva jön. Úgy voltam a TEDx-szel, hogy oké, elmegyek, meglátjuk, milyen lesz, de abban a pillanatban beugrott egy érzés, hogy ha most nem állok a sarkamra, akkor semmi nem fog megváltozni az életemben. Kirobbantam az ágyból, sprinteltem a busz után, ami szerencsére megvárt, és eljutottam a konferenciára, és igen, megváltozott az életem”.
Maguk az előadások mellett a közösség ereje is inspirálta Ádámot, a fellépéseket követő beszélgetések során azt érezte, itt otthon van, megértik, és ha valami ötlettel áll elő, nem kergetik el, hanem tovább ötletelnek vele. A Hősök Tere története is részben itt kezdődött: Orosz Györgyivel arról beszélgettek, hogyan lehetne megmozgatni a fiatalokat, hogy jó dolgokat tegyenek – a másik front San Francisco volt, a Prezi-alapító Halácsy Péter itt találkozott Philip Zimbardóval.
Ádám a tavalyi konferencián is ott volt a közönség soraiban, az idei évet viszont már úgy kezdte, hogy az év céljai közé felírta: a TEDxYouth színpadán szeretne valamit átadni másoknak. Több ötlete is volt, mivel jelentkezzen, de eleinte nem tudta, melyiket válassza.
Amikor az idei konferencia Az élet logikája elnevezést kapta, kirajzolódott benne az agyműködés mintáinak megértéséről szóló előadás, és végül több száz jelentkező közül bekerült a TEDxYouth előadói közé. Sokat vár a konferenciától, de azon túl is szeretne foglalkozni az Uralkodó mintáink című anyag témájával, például könyv formájában: „Szeretnék ez alapján egy tanulási kézikönyvet írni, hogy mik azok az egyszerű technikák, amiket ha elsajátítasz, sokkal hatékonyabb lehetsz – mellébeszélés helyett működő módszerekkel”.