Plázs MTI 2015. augusztus. 07. 11:36

Hőség idején nincs mit tenni, inni kell

A fokozott folyadékbevitel fontosságára figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat a péntektől elrendelt hőségriadó miatt.

Németh Ákos, a szervezet humán-bioklimatológusa a köztévében elmondta: a legmagasabb, harmadik fokozatú figyelmeztetést, a hőségriadót az országos tiszti főorvos abban az esetben rendeli el, ha az előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet három napon keresztül eléri vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.

Hozzátette: ilyenkor az úgynevezett "meleg" munkahelyek – az építkezéseken és más, szabadban végzett munkák – esetében a jogszabályok külön egészségügyi intézkedéseket írnak elő, így például hosszabb pihenőidő és hűtött ital biztosítását.

Németh Ákos kitért arra is, hogy az meteorológiai szolgálat hőséggel kapcsolatos sárga, narancs és piros figyelmeztető előrejelzései megfelelnek az országos tiszti főorvos által elrendelhető háromfokozatú figyelmeztetés egyes szintjeinek.

MTI / Kelemen Zoltán Gergely

Az első, sárga fokozat azt jelzi, hogy a napi középhőmérséklet eléri a 25 Celsius-fokot, a második fokozat, a hőségriasztás – a meteorológiai szolgálat rendszerében narancs jelzés – esetében pedig a 25 fokos középhőmérséklet legalább három napon keresztül kitart. A harmadfokú figyelmeztetés, a hőségriadó a meteorológusok rendszerében a piros figyelmeztetésnek felel meg – tette hozzá.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csütörtökön azt közölte az MTI-vel, hogy az országos tiszti főorvos augusztus 11-éig, kedd éjfélig meghosszabbítja a hőség miatt elrendelt figyelmeztetést, és ezzel együtt a szintjét péntektől másodfokúról harmadfokúra, hőségriasztásról hőségriadóra emeli. Az időjárás-előrejelzés alapján valószínű a hőségriadó meghosszabbítása is, arról az országos tiszti főorvos várhatóan kedden dönt – jelezték.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?