2015. augusztus. 03. 13:24 MTI Utolsó frissítés: 2015. augusztus. 03. 13:23 Plázs

Légzésfigyelő készülékeket vizsgált meg a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot indított a Baby Paradise Kft. és az Angelstore Kft. légzésfigyelő készülékeivel kapcsolatban, az ügy az érintett cégek kötelezettségvállalásával zárult.

A GVH egyrészt azt vizsgálta, hogy a légzésfigyelő termékek megalapozottan használják-e a légzésfigyelő készülék megnevezést, másrészt, hogy a termékek valóban rendelkeznek-e életmentéssel kapcsolatos jellemzőkkel a bölcsőhalál kockázatának csökkentése érdekében. Harmadrészt pedig a termékek piaci elsőségére vonatkozó állításokra is figyelmet fordított a hivatal. 

A légzésfigyelési funkción túlmutató  egyes állításokkal összefüggésben a GVH a vállalkozások vállalásai alapján kötelezettségként írta elő az érintetteknek, hogy a termékek csomagolásán tüntessék fel, ha az nem orvostechnikai eszköz és ennek megfelelően módosítsák majd a hirdetéseket. Csak abban az esetben terjesszék a piaci elsőségről szóló állításokat, ha azt tudományos igényességgel alá tudják támasztani, továbbá tegyenek közzé a honlapjukon a légzésfigyelők szerepéről, funkcióikról egy-egy oktatási anyagot is. 

A GVH közleményében beszámolt arról, hogy a légzésfigyelő készülék megnevezés használatának megalapozottságára indított eljárást megszüntették, miután a hivatal piaci, fogyasztói információkra támaszkodva úgy ítélte meg, hogy a légzésfigyelő megnevezés a fogyasztók számára nem jelent többet, mint egy eszközt a légzés kimaradásának jelzésére és nem várnak a készüléktől újraélesztési funkciót. 

A GVH a cégek kötelezettségvállalási nyilatkozatainak mérlegelése után a vállalások elfogadása mellett döntött, többek között értékelte, hogy a vállalkozások önként módosították kommunikációs gyakorlatukat, amely nem sérülékeny fogyasztókat célzott meg, valamint, hogy a kötelezettségvállalás túlmutat a konkrét ügyeken.

 

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.