Kánikula idején egy percre se hagyjuk magára az autóban a gyermekeket és a házi kedvenceket, figyelmeztetnek a szakemberek, mert a figyelmetlenség könnyen tragikus kimenetelű lehet. Ha mégis autóban ragadt gyereket látunk egy parkolóban a tűző napon, azonnal cselekedjünk! Megkérdezett szakértőink elmondták, ilyenkor mi a teendő.
Ha a gyerek bent ragad az autóban a perzselő forróságban, normális, 36-37 fokos testhőmérséklete pillanatok alatt fölmehet a komoly láznak számító 40 fok fölé is. Ez fokozza a pulzusszámot, az izzadást, ezáltal a kiszáradást is. Mivel egy kisgyereknek nincs tartaléka, ezért percek alatt sokkos állapotba kerülhet, ami akár halálhoz is vezethet.
Dr Birki Ida gyermek háziorvos szerint, ha a gyermeket úgy találjuk meg, hogy még eszméleténél van, akkor ugyanúgy kell eljárnunk, mint napszúrás esetén: minél gyorsabban hűvös helyre kell vinni, hűteni kell, és hideg vízzel kell itatni. Ha már nincs eszméleténél, azonnal hívjuk a mentőket.
Hajdu Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője lapunknak elmondta, ha a kánikulában autóban rekedt gyereket látunk, azonnal értesítsük a segélyhívó számok valamelyikén a készenléti szerveket. A 104, a 105, a 107 vagy a 112 ügyeletes diszpécsere el fogja mondani, hogy mit tegyünk.
Ezt követően próbáljunk kapcsolatot létesíteni az autóban tartózkodó személlyel, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy eszméleténél van-e. Ha bekopogtunk az üvegen, megmozgattuk az autót, de nem reagált, tájékoztassuk erről a diszpécsert. Ilyenkor fölmerül a lehetőség, hogy a helyszínen lévő, nem hatósági személy a további veszély elhárítása érdekében betörheti az üveget.
Erre alkalmas lehet egy kulcscsomó, vagy ha nincs más eszközünk, egy útszéli kő vagy egy tégla is, amit a saját védelmünk érdekében érdemes a kezünket egy rongydarabbal vagy a pólónkkal körbetekerni. Az autók többségében lévő biztonsági üveg apró szilánkokra fog törni, erre is vigyázzunk. Hajdu Márton arra külön felhívta a figyelmet, hogy mindig a kocsiban tartózkodó személytől legtávolabbi ablakot törjük be, nehogy sérülést okozzunk.
A hatályos jogszabályok szerint az ablak betörésében ne akadályozzon meg bennünket a következményektől való félelem. A Btk. szerint az ilyen esetek végszükségnek számítanak, ami kizárja a büntethetőséget. Nem büntethető az, aki más személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.