Július 16-án startol a festői környezetben rendezett, különleges hangulatú Bánkitó Fesztivál.
A Bánkitó Fesztivál ideális valóságépítő sorozata idén újabb alternatívák felmutatásával foglalkozik. Hetedik éve igyekszik a mainstream közéleti, kulturális szcéna mellett megteremteni egy olyan független közeget, ahol mindenki megélheti saját és mások sokoldalúságát. Ahol az énekes nem tűnik el a nagyszínpadról a VIP páholyban koncert után. Ahol a színházi rendező reggeli tornát tart, a szociológus pultozik, az újságíró csavarkulccsal matat, a plakátrongáló repoharakat gyűjt. Ahol nincs hierarchia, nincs leosztott szerep, nincsenek kötelező körök. Csak nyitottság és egyenesség.
Korábbi cikkünk a fesztiválról, Bánk előtörténetéről itt olvasható.
A szervezők szerint például úgy néz ki egy nap a Bánkitón, hogy ébresztőként repohárból szürcsölhetjükni a kézi pörkölésű kávét (aminek az árával egy civil szervezetet támogatunk), majd a prideosokkal reggeli futunk, és tornázunk a Tünet Együttessel. Ebéd mellé közös receptírás a Food Not Bombs csapatával. Délutáni napozás közben sarokba szorítunk egy korrupt politikust, és a sörözés mellett alternatív oktatásról vitatkozunk. Fürdés után roma szuperhősökkel pacsizunk, játszótárssá válunk borsodi gyerekek fórumszínházi előadásán. Utána átnézünk a Tószínpadra Middlemist Redre, végül irány az űrcirkusz.
A fesztivál minden évben igyekszik felvállalni a társadalmi részvételt, fókuszba helyezni a közösségi és művészeti aktivitást. „Nálunk a fellépők, a műfajok, a stílusok mind üzenetet hordoznak. Állítanak, reagálnak, hullámokat keltenek, ellenállnak, előre vetítenek. Célunk teret adni a fősodorbeli kultúra kritikusainak, független gondolkodóknak és szabad művészeknek, átlendíteni őket az alternatív klubok, szubkultúrák világából a szélesebb értelemben vett fesztiválplaccra. Ez köti össze Bánkitó közösségét” – írják a szervezők.
Közélet és kultúra Bánkon
Ha aktív részesei szeretnénk lenni a közélet formálásának – kötetlenül –, fájóan kevés teret találunk a térképen – vallják. Ez a tér ugyanis megrekedt a Balatonszárszó–Tusnádfürdő-tengelyen, alig akad olyan informális közeg, ahol normálisan lehet beszélgetni, vitázni akár bevándorlásról, kisebbségekről, oktatásról, politikai alternatívákról. Közéleti programjaink résztvevői, alakítói olyan szakemberek, akik nem politikai érdekek, hanem szakmai értékek mentén értelmezik szűkebb-tágabb közegünket.
Az idei fesztivál egyik legfontosabb újítása, hogy egy komplett színházi minifesztivál született meg benne, ahol az olyan független alkotóműhelyek – mint a PLACCC, a Dollár Papa Gyermekei, a Független Színház, a Tünet Együttes vagy a Szputnyik Hajózási Társaság – kifejezetten Bánkitóra készített, illetve a fesztivál tematikájához szabott előadásokat mutatnak be – a közéleti programokhoz hasonlóan a részvételiség, az interakció jegyében. A Bánkitó Színházi Fesztivál előadásai a lehetséges szerepeink sokféleségét, a felelősségvállalást, az alternatív megközelítéseket járják körül.
Zenei programok összeállításakor a szervezőket az vezérelte, hogy a mai megrekedt zenei közegben – ahol évek óta beálltak a line-upok – a polcról levehető zenekarcsomagok, tuti befutó sztárok helyett teret adjanak a progresszív, dinamikus, karakteres, saját üzenettel bíró, ám jelenleg a klubvilágból kitörni kevésbé esélyes csapatoknak. Akik nem mellesleg többezres közönséggel bírnak, akiknek van létjogosultsága, perspektívája. Az elmúlt években már bizonyítottuk, hogy ez a vállalkozás nem reménytelen. Szabó Benedek és a Galaxisok, Margaret Island, VAN Filmzenekar, Mary Popkids, Antonia Vai – néhány azon fellépőink közül, akiket – a közönségükhöz hasonlóan – ígéretesnek tartunk és hiszünk a sikereikben.