2015. február. 05. 19:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. február. 05. 19:52 Plázs

Újra száguldani lehetne a londoni szellemmetróban ezzel az ötlettel

A világ legrégebbi metrós városaiban időről időre felmerül, mit is lehetne kezdeni az elhagyatott metróállomásokkal és alagutakkal. Londonban egy nyertes ötletpályázat tervezője újra beindítaná a közlekedést az egyik belvárosi szakaszon, de metrók nélkül, két kereken vagy éppen két lábon. Biciklisparadicsomot és gyalogos alagutat álmodott a föld alá.

A „metróbiciklik” a Holborn és Grennpark állomások közötti területen futhatnának. A kerékpáros hálózat illeszkedne a meglévő infrastruktúrához és közlekedési rendszerhez, például úgy, hogy hozzákötnék a Temzén átívelő hidakhoz, gyalogutakhoz.

Az elképzelés szerint a föld alatt is lennének dokkolók azoknak, akik nem saját biciklivel szeretnének az egykori metrók nyomvonalán végigsuhanni.

A gyalogosoknak kialakított részekre kávézót, boltokat, rendezvénytermeket, az útba épített intelligens irányjelzőket és színes fényeket álmodtak a tervezők. Az utak, járdák megvilágításához szükséges energiát maguk az arra járók termelnék, méghozzá a biciklikerekek súrlódásakor valamint akkor, amikor a cipőik talpa a padlóhoz ér.

Az ötlet gazdái azzal érvelnek, hogy a földalatti világ kialakításával megkönnyíthetnék azok dolgát, akik a zsúfolt felszíni utakon nem tudnak akadályok nélkül közlekedni, ráadásul a környezetre is vigyáznának.

A The London Underline nevű terv szerda este szakmai díjat nyert. Arról egyelőre nincs hír, van-e esély a megvalósítására és mikor.

A látványtervek egyebek mellett a The Daily Mail oldalán láthatóak.

Párizsban tavaly Nathalie Kosciusko-Morizet polgármesterjelölt készített terveket a nem használt metróállomások újrahasznosításához: ő például uszodát és szórakozóhelyeket álmodott a föld alá.  

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.