Pár napja futótűzként terjedt az örömhír: magyar kisfiú lett a világ legszebbje. Kovács Tamás Péter, vagy ahogy mindenki hívja Toncsi nyolcévesen igen öntudatosan építi karrierjét, már önálló dala is van, és ha nem tudja megvetni a lábát a szépségiparban, úgy hiszi, majd rappel keresi a kenyerét. De mit jelenthet ez a siker gyereknek és szülőnek? Van egyáltalán létjogosultsága a fiú-szépségversenyeknek?
Toncsi 8 éves, szereti az FC Barcelonát, Dopemant, Papa Jo-t, Majkát, a BLR-t. És azt is szereti, ha fotózzák. Legutóbb Nánási Pál készített róla portfóliót, de a Facebook-oldalán látható róla egy „James Bondos” beállítás is. Egy piros Ikea-fotelen látható: széles mosollyal terül el a pamlagon, fején napszemüveg. Fényesre suvickolt fekete bőrcipőben és öltönyben hever, egyik lába kinyújtva, a másik behajlítva, a kezét lezseren maga mellett tartja, a másikkal a napszemüveg szárát fogja és kikukucskál alóla.
Toncsinak rajongói oldala is van a Facebookon, ami 194 lájkot számlál, a kategória szerint ő egy public figure, azaz közszereplő. A feltöltött fotókon Nánási Pállal és stábjával látható a pár napja a világ legszebbjének kikiáltott kisfiú, aki megnyerte a Moszkvában rendezett Princess&Prince of the Universe, azaz az Univerzum hercege és hercegnője című versenyt.
Little mister sunshine
A Sztárcsemete Modellügynökség vezetője, egyben a hazai gyerekszépségversenyek rendezője, Bartalovics Ildikó által erről kiadott közleményt számos újság lehozta, és a Kovács-család nyilvános Facebook-oldalainak képes beszámolóját nézve is betekinthetünk a gyerek-szépségversenyek világába, ami nem különbözik sokban a klasszikus szépségversenyektől. A közleményben az anya szavai olvashatók, Kovácsné Lili elmondja, hogy nagyon boldog, mert remélték, hogy nyerni fog a fiú.
A versenyről egyébként alig lehet valami információt találni, egyetlen orosznyelvű weboldalon írnak róla, maguk a szervezők ismertetik benne a verseny menetét: 4 és 16 éves közötti gyerekeknek hirdették a szépségversenyt, amire november 25-ig lehetett online jelentkezni. Január 8-án Moszkvában volt a döntő, de a felkészülés 5-én kezdődött.
A jelentkezők feladata az volt, hogy saját hazája szerinti népviseletbe öltözve, angolul 45 másodpercet meséljen az országáról. Majd egy karácsonyi jelmezes (Oroszországban január 7-én van karácsony), egy estélyis/öltönyös felvonuláson kellett megmérettetni magukat, illetve táncolni, továbbá 2,5 percben be kellett mutatniuk, hogy miben tehetségesek. A zsűribe orosz és nemzetközi médiaszereplőket, divatiparbeli személyiségeket, művészeket és orosz popsztárokat ígértek.
Bartalovics Ildikó a hvg.hu kérdésére elmondta: a 38 induló közül nyolcan voltak fiúk, Toncsi "minden más korosztályt legyőzve lett a Prince of the Universe". Úgy véli, van létjogosultsága a fiúszépségversenyeknek, szerinte a moszkvai rendezvény nevéből is kitűnik, hogy nem csak lányokat várnak, a magyar fiú pedig egy rap-számmal készült, ami ugyancsak rácáfol a feminin jellegre.
Bartalovics Ildikó azért vitte ki Toncsit, mert már egy októberi versenyüket megnyerte. A későbbi nyertes állítólag nagyon komolyan vette a versenyt, bár Bartalovics elmondása szerint az első napokban az oroszokat ez a felkészülés első napjaiban nem nyűgözte le, de harmadik nap után felfigyeltek rá. A győzelem után most a következő úticél Los Angeles, ahol idén nyáron egy sokkal nagyobb lélegzetvételű gyerek-szépségversenyen mérettetheti meg magát.
Szerettünk volna a szülőkkel is beszélni, de nem értük el őket. Toncsi egyébként a következő rap-számba foglalta ars-poeticáját, aminek zenéjét a kredit alapján maga Pityinger László (Dopeman) jegyzi. A szöveget Kovács Béni és Toncsi írta, kiderül belőle, hogy mik a 8 éves gyerek elképzelései a saját jövőjéről:
Ó, Rómeó
Nem Toncsi az első kisfiú, aki a szépségével tűnik ki a sokaságból. Victoria Beckhamék most 12 éves fia, Romeo már jó ideje modellkedik, a GQ pedig idén a legjobban
A rap szövege |
Ha majd egyszer felnövök, az lesz jó talán... Mindenem lesz énnekem, úgy ám, igazán Sportautóval járok, és gazdag leszek Így lesz bizony mondom én, ha felnőtt leszek Gyönyörűszép kecóm lesz, szinte palota Messziről úgy néz ki, mint egy szálloda Nem állok majd sorba sosem semmiért Bankártyával fizetek mindig mindenért Nem leszek én koldus, vagy hajléktalan Minden, ami kell, megveszem, ez van … Ő én angyalom, ajtómnak a kulcsa Tudja hogy elérem, életemnek csúcsa Látja bennem a felnőttet, nem a gyereket (...) A többieknek bocsi vagy maximum párdon Mert én leszek a győztes az orosz kifutón de ha mégsem sikerül , szabad álmodnom Elkezdek rappelni, és lesz majd forintom Erre nem is gondolok, amíg gyermek vagyok (...) Hiszem, hogy mindenképp jó ember leszek Elérem, hogy szeressenek az emberek |
öltözött férfiak listáján jóval előrébb helyezte, mint apját David Beckhamet. A Burberry reklámarca, akinek mellesleg kétszer annyi a napi díja – 17 millió forintnak megfelelő összeg -, mint a felnőtt kollégáinak, a 25. helyen lebzsel, míg az aranylábú, alsónadrág-modell apuka csupán a 46. helyre került az illusztris listán. Pár hellyel lejjebb, a 49-en egy még zsengébb úrfi áll, György herceg, a brit királyi pár Katalin és Vilmos 18 hónapos gyermeke. Más kérdés, hogy sem ő, sem szülei nem kérték, hogy listázzák, Romeo viszont már tudatosan pózol, a híres szülők támogatásával.
A kevésbé híres szülők sarjai is próbálják megvetni a lábukat a piacon. A 9 és 5 éves Jude és Jake a britek üdvöskéi. A West-Sussex-i testvérpár akkor kapott rá a gyerekszépség-versenyek ízére, amikor látták 13 éves nővérüket nyerni. Úgy döntöttek, ők is beneveznek, és azóta halomra nyerik a díjakat: összesen 20 koronát és 4 trófeát zsebeltek be kettecskén, olyan versenyeken, mint a Mr. Photogen, Ultimate World Supreme King, Little Mr Sweetheart King, Teenie Mr Adorable Supreme Price.
Vakok között félszemű?
Az is kiderül, hogy mivel még gyerekcipőben jár a fiúszépség-verseny Nagy-Britanniában (is), nincs túl nagy konkurenciájuk, alig egy tucat nevező között kell a legszebbnek lenniük, vélhetőleg, mert sok szülő nem meri egy ilyen „lányos” versenyre küldeni a fiúkat. Van, aki attól fél, hogy homoszexuálisnak bélyegezik az illegő-billegő, koronára vágyó fiúgyermeküket. Jake elárulja, hogy bár néhány társa valóban megszólja, mert lányosnak találja a versenyt, mások nem ítélkeznek felette. A szülők pedig támogatják őket mindenben „Ha holnap ki akarnák festeni a körmüket, az sem érdekelne” – nyilatkozza az anyuka a Barcroft TV-nek készült tavalyi májusi riportban, és azt mondja, hogy akármit is megálmodnak a ficsúrok, ők feltétel nélkül támogatni fogják őket álmaikban.
Csák Annamária gyermekpszichológus szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy valóban a gyerek szabad és önálló döntése-e, ha egy szépségversenyen szerepel. „A gyerekkor arról szól, hogy meg akar felelni a kiskorú a szülő, a kor és mindenféle csoport elvárásának”. És, még ha a gyerekben túl is buzog a szereplési vágy, akkor sem biztos, hogy felkészült az ilyen versennyel járó teherre. Ilyen kicsi korban nem tudják behatárolni a gyerekek, hogy meddig egészséges szerepelni” – mondja. Csák Annamária szerint ezt még egy felnőttnek is nehéz meghatározni.
Fő ellenvetése a gyerekszépségversenyekkel szemben, hogy a felnőtteket majmolják, és olyan felnőttek vesznek benne részt, akik nem feltétlenül veszik figyelembe a gyermekek személyiségfejlődését. A kisfiúk szereplése még ingoványosabb talaj. „A kislányok identitáskeresésében benne van, hogy szépnek akarnak látszani, királykisasszonynak öltöznek, ugyanez fiúknál furcsának tetszhet. Ez távol van a követendő férfimintától” – véli Csák Anna, de azt a félelmet túlzásnak tartja, hogy emiatt homoszexuális lesz egy gyermek.
Kinek a sikere?
Azonban rányomhatja a bélyegét a személyiségfejlődésére, főleg, ha nehezen viseli a vereséget. A versenyeztetésben ez benne van, a gyerekversenyeztetésben pedig még inkább. Ahogy az is megfigyelhető a versengőknél, hogy valójában a szülő szeretné a gyereken keresztül saját, meg nem valósult álmait teljesíteni, sikertelenségét kompenzálni, vagy egész egyszerűen: pénzt keresni a csemetével. Ezek közül semelyik sem szolgálja a gyerek érdekeit.
A pszichológus szerint, ha valóban szeret szerepelni a kicsi, arra vannak olyan gyerekek fejlődési szintjéhez és korához passzoló csoportok, ahol kiélheti exhibicionizmusát/extrovertáltságát, „legyen az színjátszó-csoport, vagy táncszakkör, a lényeg, hogy pontosan el legyen határolva a valóság a játéktól”. Ez pedig a szépségversenyeken nem tud megvalósulni, Toncsit például most a világ legszebb kisfiújának kiáltották ki Moszkvában, korántsem játszásiból, hisz még egy diplomát is kapott az eredményéről.
Világszépe férfiak |
Van perspektíva a férfi szépségpiacon, és bár sokkal kevesebb érdeklődőt vonz, mint a Miss World, vagy a Miss Universe, 1993 óta minden évben megrendezik a Manhunt International nemzetközi férfi-szépségversenyt. Thomas Sasse, német férfiszépség volt az első világra szóló verseny győztese, de volt már svéd, és szlovák is az Ázsiában vagy Ausztráliában megrendezett küllempárbaj élén, ahol fürdőnadrágban, öltönyben és jelmezben kell szerepelniük a decensen kigyúrt, markánsan gyönyörű férfiaknak. A 2008-as szingapúri versenyről egy riport is készült, ami alapján igen komikus a felkészülési fázis: a fiúknak ugyanis ugyanúgy be kell tanulniuk egy zenére komponált koreográfiát, mint a lányoknak, szigorúan szexi csípőmozgással és széles vigyorral kombinálva a pörgő-forgó mozdulatokat. Nem akármi a tét, a Wikipédia ismertetése szerint volt már olyan év, hogy 90 ezer dollár volt az első helyezett összdíjazása, és 35 ország férfiszépe vetekedett a fődíjért. |
Toncsi is valami hasonlóra pályázik, de ha nem jön be neki a modellkarrier, majd rappel keresi a súlyos magyar forintokat. Mint láttul, ez derül ki rímekbe foglalt ars poeticájából.
A refrént Kovács Béni - vélhetőleg a bátyja - mondja fel: Ha Kovács Tomi rappel, kezedet tedd fel.