Plázs hvg.hu 2014. október. 16. 20:40

Az amerikai álmot a tizenharmadik kerületben árulják

A garázsvásárok Amerikából indultak hódító útjukra, egy-két év alatt Magyarországon is annyira elterjedtek, hogy szinte már minden héten belecsöppenhetünk egy-egy ilyen rendezvénybe. De milyen az, amikor az ötletet a világra szabadító ország nagykövetsége tart vásárt? Jobbak-e még ebben a műfajban az ötletgazdák, mit csinálnak másképp, mint a hazai szervezők? Ott jártunk az amerikai nagykövetség garázsvásárán, ahol a szalagfűrésztől kezdve a sarokkanapén át egészen a fűnyíróig találhattunk áruba bocsátott cikket. Riportunk az eseményről.

Mintha repülőre szállnánk, olyan komoly ellenőrzésen esik át minden belépő a bejáratnál. Van, aki már reflexből venné le az övét is – de az még pont maradhat, minden más viszont csak a szigorú átvizsgálás után vihető be a vásár területére. Bent, a hatalmas - a tizenharmadik kerületben található udvaron - azonban már jóval oldottabb a hangulat. A szemfülesek már a reggel nyolc órás kapunyitásra megérkeztek, hogy elsők között tekinthessék meg a portékát, pedig az árverés csak fél tíztől indul.

Szemerey Bence

A lépték tényleg amerikai

Van is látnivaló bőven: mindjárt az első sarkon hatalmas sarokkanapékba botlunk, de balra is vagy húsz súlyos hűtőgép sorakozik. A méretek a szó szoros értelmében amerikaiak: itt nem árulnak apró kacatokat, a legtöbb dolgot csak nagyobb csomagban lehet megvenni. És itt nincs alkudozás sem, mivel a kiszemelt áru-együttesre csak a licitálás során lehet ajánlatot tenni. Azonban még így is elég kedvezőek az irányárak, igaz néha akár a kikiáltási ár háromszorosát sem sajnálja valaki például egy étkező-garnitúráért. Az egyik, ötvenöt ezer forintról induló, 13 darabos szettnél (asztal, üveges tárolószekrény, kerámia lámpák, székek) például végül százhatvan ezer forintnál áll meg a licit. Viszont a tételek körülbelül felénél alig indul be a licit, és így a szerencsés (vagy bátor) vevő akár húszezer forintért vihet haza két ágyat, matraccal együtt.

A szemerkélő eső amúgy nem tesz jót a szabadban álló kanapéknak és asztaloknak, de az értékesebb tárgyak már fedett konténerekben várják az érdeklődőket. Van, akinek azonban még így is akad kifogásolni valója. Minden garázsvásáron feltűnik a mindent lefitymáló, kritizáló típus, nincs ez itt sem másképp. „Ez elég konzervatív ízlésre vall” - panaszolja egy középkorú férfi társának az egyik szekrényt vizsgálgatva. Való igaz, a kipakolt bútorok stílusa hamar kiismerhető, állapotuk pedig néhol kívánnivalót hagy maga után, de még így is lehet szinte újnak tűnő darabokba botlani.

hvg.hu

Az sem véletlen, hogy az idő előrehaladtával egyre több fiatal család tűnik fel a színen, sokan közülük babakocsival érkeznek: ez a vásár bizonyára gazdaságosabb egy ikeás-nagybevásárlásnál, és ha valaki igazán elszánt, akár a nappaliját és a hálószobáját is berendezheti innen - az alapfelszerelések mellett akár tévével vagy szárítógéppel is. Az érdeklődők többsége ezért a középosztálybeli, családalapításon túl lévő vagy azon gondolkodó harmincas-negyvenes réteg, de az eseményen természetesen a fiatalokat bútorokkal támogató idősebb szülők is szép számban képviseltetik magukat. A vásár tehát itt valódi családi program, a nagymama és a totyogó kisgyerek is ugyanolyan leplezetlen izgalommal mustrálja a kipakolt bútorokat, eszközöket.

Vásár, nem csak nőknek

A garázsvásárok jellemzően inkább a nők körében népszerűek, de itt feltűnő, hogy a férfiak is lelkesen szaladgálnak és jegyzetelnek a tétellistával a kezükben. Nem is csoda, hiszen a jelek szerint a követség az ő kedvüket is keresi: a bútorok mellett az egyik sarokban például kerti gépek tömkelege áll. A körfűrésznél még a tapasztaltabb vásárba járók is megtántorodnak egy pillanatra, ilyen komoly szerkezetet azért nem sűrűn árulnak a szokásos belvárosi kipakolásokon.

Az amerikai nagykövetség már évek óta rendszeresen megrendezi hagyományos garázsvásárát, a visszajárók szerint ezúttal talán a szeszélyes idő és a hétköznap délelőttre eső időpont miatt vannak a szokásosnál valamivel kevesebben. Azért így is nehéz néha odaférni a csinosabb bútorokhoz, három-négyszáz ember biztosan összegyűlt az eseményre, de vannak, akik szerint már így is túl sokan tudnak a követség rendezvényéről. A szervezők érezhetően nem akarják túl nagy dobra verni az eseményt, de a Facebook erejével úgy fest nem számoltak. Míg az áprilisi kirakodást tizenhatan igazolták vissza, addig a mostanit már több mint százan.

hvg.hu

Az aukció fél tíztől indul, ekkor fokozódnak az izgalmak: nagy a tét, hiszen itt készpénzben lehet csak  fizetni, és – ahogy erre a licitálás előtt külön felhívják a figyelmet – az elnyert tételeket délután ötig el kell szállítani a helyszínről. Ezen az árverésen tehát nincs nagyon helye a rögtönzésnek, hazardírozásnak, hiszen ha valaki mosógépet és egy komplett hálószoba-bútorszettet is elnyer, annak gondoskodnia kell annak elszállításról. A helyszínen szép számban lévő dolgozók ugyan készségesen segítenek – de csak az udvar kapujáig.

Perfekt angolság, fánk és kávé hátul

Nyelvi problémák sincsenek, hiszen a követség alkalmazottainál alapkövetelmény az angol tudás, így ha úgy adódik, szemrebbenés nélkül részletes magyarázatot kell fűzniük angolul egy-egy háztartási géphez, és az árverés is két nyelven zajlik. Az érdeklődők többsége azért magyar, de itt-ott elcsípni a jellegzetes amerikai akcentust, sőt a licitálók között a követség dolgozói is feltűnnek néha.

A végére már az árverés vezetője is elfárad, alig tudja követni, hányadik tétel is jön, ami nem is csoda, a másfél órásra tervezett licitáláson 300 tételt árvereznek el. Néhányan ujjongva mesélik telefonon a jó fogásaikat, míg mások szájukat húzva, csüggedten bandukolnak ki a kapun, meg sem várva az esemény végét. Őket még a hátul árult fánk és kávé sem vigasztalta, többen is arról panaszkodnak, hogy a mostani felhozatal gyengébb a szokásosnál, és azt sem díjazzák, hogy a kínálat elég egysíkú, alig van meglepetés. Az egyik kifelé igyekvő férfi a sorban előtte álló csinos nőre utalva mormogja barátjának, hogy „na, ez a legérdekesebb dolog, amit ma délelőtt itt láttam”.

hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.