Ítélet született: a hvg.hu olvasói szerint is szánalmas, ha 30 fölött valaki még a szüleivel él. Íme, a mamahotel-jelenségről szóló kérdőívünk eredményei.
20 év fölött még egyáltalán nem ciki, 25 fölött már azért eléggé, 30 fölött pedig kimondottan kínos, ha valaki otthon lakik. Ez derült ki a hvg.hu felméréséből, amit a hétfőn megjelent Harmincévesen anyámékkal élek – szánalmas? cikkünkben tölthettek ki olvasóink. Több mint 8 ezren válaszoltak a kérdésekre, 22 százalékuk válaszolt nemmel a címben feltett kérdésünkre: szerintük egyáltalán nem probléma, ha a szülőknél dekkol valaki még a kor előrehaladtával sem.
A cikkben egy tavalyi kutatás eredményeinek jártunk utána, miszerint a magyar huszonévesek több mint fele a szüleivel él. A 25–34 éves korcsoportot vizsgálva 43 százalék az arány, azonban ennél is érdekesebb, hogy a korosztályban Európában magasan nálunk nőtt meg a legjobban, majdnem 10 százalékkal az otthonmaradók aránya az elmúlt években. Még akkor is, ha a fiatalok szerint az életmódjukat széles körben negatív megítélés övezi: életképtelennek, lustának, elkényelmesedettnek tartják őket, amint arra a pejoratív „mamahotel” kifejezés is utal.
Ezt a vélekedést szerettük volna lemérni az olvasóinkon. A válaszolók 40 százaléka tartotta harminc, 32 százalék pedig huszonöt év fölött cikinek, ha valaki még otthon lakik. A kérdőívet kitöltők 5 százaléka mondta, hogy húsz fölött gáz lenne a szülők nyakán élni.
Az önostorozók feltételezésével ellentétben viszont csak 10 százalék gondolja, hogy lustaságból élnek otthon a fiatalok, 20 százalék szerint egyáltalán nem akarnak felelősséget vállalni. A legtöbbjük, 31 százalék úgy véli, leginkább a gazdasági-társadalmi körülmények áldozata az a 25 éves, aki még a szülői házban él.
A 8160 válaszadó közül a legtöbben – 41% – akkor tartják a legszükségszerűbbnek az elköltözést otthonról, ha valaki már a párjával él, de csak két százalékkal kevesebben – 38% – tartják erősen ajánlottnak, hogy 25 év fölött költözzön el az ember a szüleitől.
Arra a kérdésünkre, hogy mi motiválja azt, aki 25 éves korára külön háztartásban él, a legtöbben – 42% – azzal értettek egyet, hogy saját lábára akar állni az illető, és 15 százalék véli úgy, hogy azért teheti ezt meg a fiatal, mert jól szituáltak a szülei. 20 százalék szerint pedig az is elképzelhető, hogy attól, hogy külön lakik, még a mama főztjén él.
A válaszadók 70 százaléka külön él szüleitől.