Itt az ideje a tavaszi ruhatár-frissítésnek. Ha valaki vadonatúj, nagyon jó minőségű, nem konfekció ruhára vágyik, a "határ a csillagos ég"-kategóriából kell válogatnia. Amennyiben csak a vadonatújon van a hangsúly, 30 ezerből is megúszhatjuk a vásárlást. Ha nem vagyunk finnyásak, és másodkézből is szívesen öltözködünk, akkor már 10 ezer forintból is frissíthetjük ruhatárunk, és az még így is egyedi lesz. Utánajártunk a lehetőségeknek.
Nincs egy göncöm. Ez a második, ami eszébe jut egy nőnek, amint kisüt a nap így március környékén. Az első az, hogy végre süt. A hirtelen fényben a téli cuccok csúnyán avíttnak látszanak, a fekete és szürke anyagok pedig elnyelik a napsugarakat, és nem örömöt, hanem kényelmetlenséget okoznak. Ilyentájt a kevésbé boltfüggők is felkerekednek, hogy vásároljanak valami lengébb cuccot. Az üzletekben az új kollekció jó esetben kiszorította már a sztenderekre nehezedő árengedményes holmikat, még jobb esetben szemet és szívet gyönyörködtető színekkel csábítják a vásárláson gondolkodókat.
Bolttúránk egyik tapasztalata, hogy a nemi egyenrangúság a shoppingfronton sem létezik, viszont fordítva működik: férfiak általában drágábban kénytelenek öltözködni, csak egy helyen találtunk igazságos árakat mindkét osztályon (C&A).
Íme, a kínálat a second handből, a plázából és a luxusbulvárdról.
Perfect 10: olcsó(bb) és egyedi
Ha nívós second handről van szó, a koordinátatengelyünket a Király és a Nagymező utca jelöli ki. Itt fogasokra akasztják a ruhákat, nincs – annyira – átható bálaszag, egyedileg árcímkézik a darabokat. Persze drágább, mintha a 2500 forint per kilós ruhahegyek között turkálnánk, de kulturáltabb is. Az első állomáson, a Király utca középvonalán, a körülbelül egy éve nyílt Second chance-ben a legolcsóbb élénk színű pólót 990 forintért találtuk, a tavalyi szezon oly trendi pink nadrágja 2290 forintba kerül, egy apró kockás miniszoknya 1690 forintért lehet a miénk, míg a még mindig dívó textilbőrkabátot 7990 forintért árulják a női részlegen. A férfiaknál a kockás, és hivatalkompatibilis világoskék ing megkapható 5 ezer alatt, attól függően, hogy az Van Laack (3990 Ft), vagy, mondjuk Brooksfield (4990 Ft), de van noname alig több mint kétezerért. A férfi farmerek 3990 forinttól kezdődnek, a kreatívabb, nyomott pólók pedig 1290 forintért kaphatók.
A legjobb budapesti használtruhabolt-válogatásunkban is szereplő Gardrob (a Király – Vasvári Pál sarkán) lényege, hogy nem a nyugati jólétben pár hét alatt megunt Next, Topshop márkájú, javarészt 14-16-os (magyarul 40 fölötti) konfekcióméretű ruhákat találjuk, hanem olyan bizományos darabokat, melyet az üzlet tulajdonosa saját – elég pöpec – ízlése szerint válogat össze. Kérésünkre hirtelen előkapott egy türkiz Moschino dzsekit (8690 Ft) – lejjebb kiderül, hogy újonnan mennyibe kerül egy ilyen –, egy ahhoz tökéletesen passzoló cipőt (5790 Ft) és egy virágmintás nacit (2890 Ft). De találtunk nála a most oly divatos csíkos táskából is (2690 Ft), a Nagymező utcai, talán leghíresebb second handben pedig a ruhácskás körsztenderen megkaphatunk cuki darabokat 4 ezer forint alatt is.
A konklúziónk: használt, de jó minőségű ruhákból 15-20 ezerből felújíthatjuk a ruhatárat – stílusosan.
Itt megtalálja a top5 budapesti turit.
Konfekciódúsítás plázából
A plázákban található nemzetközi ruházati láncok csak áraikban különböznek egymástól. A "Made in valahol Távol-Kelet by pici és fürge ujjak"-konfekciók közül a Zara a legdrágább, a C&A a legolcsóbb. A minőségben nincs akkora eltérés, viszont az előbbiben kapható ruhák gondosabban szabottak, és sokkal profibban koppintják a nagy divatházak aktuális kollekcióit, míg utóbbiban koncentrálnak arra, hogy a kisebb pénzűek is magukra ölthessenek valami divatoshoz közelit. Ezért találhatták ki a jeans és a leggins keresztezését a C&A-ban, a jegginst, amit 4590 forintért árulnak. A még mindig a slim cutra koncentráló farmerkínálat (5990 Ft) mellett árulnak textilbőrkabátot is tíz forint híján tízezerért, a pulóverek 4590 forintba kerülnek a női és a férfiosztályon is, sőt a fiúk itt már 5590-ért találnak nadrágot, pólót pedig 1990-ért.
A H&M-ben viszont nagy ívben tesznek az egyenrangúságra. Míg női nadrág kapható már 2990-ért, a férfiaknak a farmer 9990 forintba kerül, a női pulóverek 6990-ra vannak beárazva, a férfiak az 1990-es pólóra 8990-ért húzhatnak még egy réteget.
Olvassa el, hogy kell most divatosan hordani a pulcsit
Minden üzletben kapható most a bézs és/vagy fekete színű Burberryre hajazó ballon. A H&M-ben például 12 990 forintért. Ugyanennyibe kerül ugyanez csak más gombokkal a Camaieu-nél, itt a pulóverek 5995 forintnál kezdődnek, a színes farmerekért pedig 6995 forintot kérnek, de a Bershka fruskásabb, hipszterebb kínálata is hasonló árakon érhető el: a nem bőr, de annak látszó dzseki 12 995, a szűk női farmer 5995, míg a férfi 7995 forintba kerül.
Az Orsay nagyjából kétezer forinttal többért árul mindent. A ballon 14 995 forint, a nadrág 8995, egy felsőrész pedig 4995 forint, viszont férfiosztály nincs. A Zarában van, itt ők olcsóbban jutnak új ruhához: meglepő, hogy a pozitív diszkrimináció a konfekcióban is működhet. A női nadrágok és ingek ugyanis majdnem 15 ezer forintba kerülnek, míg a férfi farmer 8995 forint, az ing pedig csak 7995 forint. Az a bizonyos ballon viszont a Zaránál a legdrágább: 25 595-öt kérnek a bézs színű, övvel karcsúsítható kabátért.
A fentiek tekintetében a plázás bevásárlásra minimum 30 ezer forintot kell szánni, de 40 ezerből már tényleg mindenből tudunk venni valami újat.
Repkednek a milliók a Stílus csókjában
Eljátszadoztunk a gondolattal, hogy nagyon sok pénzünk van, a szerkesztőségi mini csivavával, és nagyon trendi – bár a tel-avivi piacon csupán 20 sékelért vásárolt – Police-vágású napszemüvegben betértünk az Il Bacio di Stilébe. Azt ígérték ugyanis a nyitáskor, hogy náluk lehet Budapesten a legjobb áron beszerezni a legnevesebb divatházak termékeit.
Olvassa el riportunkat a Gattyán-birodalom Andrássy úti csarnokáról.
Az első szoknya, amin megakadt a szemünk, egy csodás narancssárga Valentino darab. Az árcímkén 1 190 000-os ár szerepelt, ami hiába az olasz márka, nem lírában értendő. Van ennél olcsóbb termék is, például az egyik sarokban egy fehér steppelt dzsekit leáraztak 350 ezerről 150 ezer forintra.
Egy Michael Kors ruhácska 189 900-ba kerül, egy Pinko kardigán 85 900, egy Chloé farmer pedig 49 900. A már fent említett Moschino dzseki az új kollekcióból pedig – tádám – 102 ezer forint. A férfiosztályon pulóvert 117 ezer forintért láttunk (Ralph Laurent), Canali nadrágot 56 900-ért, egy jó kis tavaszi kabátot pedig 588 900-ért.
A felsőbb berkekben tehát pár százezer forint nem biztos, hogy elég új ruhára, érdemes inkább milliós egyenleggel érkezni.
Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!