Plázs hvg.hu 2014. február. 28. 11:39

Ennyit szunyókáljon, hogy valóban jobban érezze magát

Mindannyian ismerjük a délutáni rövid alvás áldásos hatását: frissebben, energikusabban folytatjuk utána a napot. Ám nem mindegy, mennyi időt szánunk a délutáni szunyókára. A túl sok és a túl kevés is fordítva sülhet el. Mi az ideális?

A magyar lakosság fele számolt már be alvászavarról – derült ki korábbi cikkünkből. Későbbi felmérésünkben arra is fény derült, hogy az általunk megkérdezettek nagy része 1-2 órával kevesebbet alszik annál, mint ami ideális lenne a számára. Sokan nehezen alszanak el, felébrednek éjjel, alig tudnak újra elaludni, mások altatót vesznek be, hogy megleljék éjszakai nyugalmukat. Az alváshiány globális jelenség, ráadásul komoly egészségügyi (elhízás, cukorbetegség, munkahelyi és közúti balesetek, depresszió) következményei vannak.

Olvassa el cikkünket arról, hogy miért ilyen kialvatlan a magyar lakosság.

Az egyik megoldás a jól megtervezett délutáni szundiban rejtőzik. A bóbiskolásnak nemcsak művészete, hanem tudománya is van, ezt bizonyította be összeállításával a Lifehacker blog, amikor egy, a témában megkérdezett alvásszakértő válaszait foglalta össze laikusok számára is érthető módon.

15-20 perc – fejbekólintás

Az ideális délutáni alvás mennyiség 15-20 perc, ez nagyjából olyan hatású, mint egy jó fejbekólintás. De ha más szándékaink vannak a szundi utáni időszakra, akkor érdemesebb hosszabb ideig nyújtani a pihenést. Ha kognitív memóriánkat akarjuk felénkíteni, akkor az egyórás szunyóka hasznosabb – állítja az amerikai alvásszakértő..

SXC

60 perc - már majdnem

Egy 60 perces ledőlés után jobban emlékszünk helyekre, időpontokra, arcokra, ám ennek az alvásmennyiségnek is vannak hátrányai: ébredés után a másnapossághoz hasonló tüneteket (szédülés, tántorgás) tapasztalhatunk. Egy óra alatt érjük el ugyanis a legmélyebb alvási fázist, az úgynevezett lassú hullámú alvást (LVA). Egy átlagos alvási ciklus 90-120 percig tart, ezalatt általában négy LVA fázis és egy gyors, éberebb típusú gyors szemmozgású fázis (Rapid Eye Movement - REM) válatkozik meghatározott sorrendben. Az REM fázis egy alvási ciklusban mindig az utolsó rész, ebből a fázisból a legkönnyebb felébredni. A 60 perces szunyóka alatt azonban nem érünk el ehhez a fázishoz, ezért ébredünk kissé pityókásan az egy órára belőtt frissítő szundi után.

90 perc – az igazi

Amennyiben az a célunk, hogy a bóbiskolás után tettre készen és kipihenten ébredjünk, akkor érdemes egy teljes alvási ciklust magába foglaló időre, tehát kb. 90 percre ledőlni. A másfél óra szundi segít kreativitásunk és emocionális memóriánk felfrissítésében, ráadásul könnyebben pattanunk ki az ágyból is, mivel ennyi idő alatt elérjük a legéberebb REM fázist.

A szakértő néhány meglepő tanáccsal is szolgált a tökéletes délutáni alvás receptjét keresőknek. Szerinte érdemes egyenesen ülve szunyókálni, így ugyanis elkerüljük a mély alvást (ami ébredés után kótyagossá tesz minket). A alvásdoktor arra is figyelmeztet, hogy egyértelműen rossz jel, ha álmaink vannak a rövid délutáni bóbiskolás alatt: ha ezt tapasztaljuk, valószínűleg kialvatlanok vagyunk.

Ha biztosra akar menni, akkor vegye igénybe azt az interaktív szundi-órát, mely segít a szunyóka legideálisabb időpontjának megtalálásában, de ugyanilyen hasznos lehet az az ébresztőóra is, amely testünk reakcióinak segítségével az REM fázisban ébreszt, így megakadályozva a fáradt és rosszkedvű reggeleket/délutánokat.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!