2014. február. 03. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 03. 17:33 Plázs

WHO: 2025-re drámaian megnő a rákos megbetegedések száma

Jelenleg évi 14 millió új rákos megbetegedést regisztrálnak, ez a szám 2025-re évi 20 millióra nőhet. A drámai emelkedés részint a népességnövekedés és az egyre magasabb várható élettartam számlájára írható a WHO rákkutatási jelentésének készítői szerint.

A jelenlegi évi 14 millióról 20 millióra nőhet az új rákos megbetegedések száma a világon 2025-re – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségének (IARC) hétfőn közzétett jelentéséből.

Mintegy 14 millió új rákos daganatot diagnosztizáltak a világon 2012-ben, és körülbelül 8,2 millióan haltak meg a betegség következtében. Az áldozatok száma a következő két évtizedben akár évi 13 millióra is emelkedhet – olvasható a jelentésben, amelyen 40 ország több mint 250 kutatója dolgozott.

A drámai emelkedés részint a népességnövekedés és az egyre magasabb várható élettartam számlájára írható a jelentés készítői szerint. A betegek számának emelkedésében az is szerepet játszhat, hogy a gazdaságilag feltörekvő országok lakosai gyakran veszik át a gazdagabb államok káros életviteli – többek közt táplálkozási – szokásait.

A rák világnapja alkalmából közzétett, több mint 600 oldalas tanulmány szerzői azt kérték, hogy a világ kormányai tegyenek többet a betegség megelőzéséért, mivel pusztán a gyógyítás útján nem lehet úrrá lenni a helyzeten.

Bernard Stewart, a jelentés egyik szerzője elmondta: helyes törvényalkotással támogatni lehet az egészségtudatos életmódot. A dohányzás esetében a magasabb adókkal, a reklámtilalommal és egyéb korlátozó intézkedésekkel már sikerült jó eredményeket elérni, de szigorítani kellene az alkohol és a cukortartalmú italok fogyasztásának szabályait is.

Az egyes országoknak ezen kívül a szűrővizsgálatokra is több lehetőséget kell biztosítania, és a túlsúly, valamint a légszennyezés problémájának is előtérbe kell kerülnie – javasolták a szerzők.

A jelentés szerint 2012-ben az új daganatos megbetegedések közül a legtöbb tüdőrák volt: körülbelül 1,8 millió új esetet ismertek föl, ez az összes új diagnózis 13 százalékát jelentette. Mellrákban 1,7 millióan betegedtek meg (11,9 százalék), bélrákban 1,4 millióan (9,7 százalék).

A férfiaknál az új megbetegedéseket a tüdőrák vezette csaknem 17 százalékkal, a nőknél a mellrák több mint 25 százalékkal. A 14 év alatti gyermekek közül 165 ezren lettek rákosak a becslések szerint.

A tüdőrák a leghalálosabb

A legtöbb daganatos halál 2012-ben szintén a tüdőrák számlájára volt írható: körülbelül 1,6 millió áldozatot követelt, a májrák majdnem 750 ezret, a gyomorrák több mint 700 ezret. A rákos halálozás lényegesen gyakoribb a szegényebb országokban: a halálesetek mintegy 70 százalékát jelentették Afrikából, Ázsiából, Közép- és Dél-Amerikából, leginkább azért, mert a szerényebb jövedelmű államokban kevesebb a lehetőség a korai diagnózisra.

Európában a jelentés szerint több mint 3,4 millió volt az új megbetegedések száma 2012-ben, a páciensek 13,5 százalékánál mellrákot, 13 százalékánál bélrákot, 12,1 százalékánál prosztatarákot, 11,9 százalékánál tüdőrákot állapítottak meg.

A csaknem 1,8 millió európai rákos halálozás legtöbbjét – a rossz gyógyulási esélyek miatt – a tüdőrák okozta ugyanebben az évben. Ezt követte 12,2 százalékkal a bélrák, 7,5 százalékkal a mellrák és 6,1 százalékkal a gyomorrák.

Európában 2012-re több mint kilencmillió páciens élt öt évet a daganat felismerése után. A gyógyultak egyötöde mellrákos, majdnem 17 százaléka prosztatarákos, több mint 13 százaléka bélrákos volt.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?