Már előre tart a karácsonyi zabálástól? Ezekkel az egyszerű trükkökkel nem fog egy dekát sem hízni. Méghozzá úgy, hogy mindenből ehet, és jól is lakhat. És ez nem egy újabb csodadiéta.
Mi lenne, ha nem várnánk Újévig a fogadkozásokkal? Mi lenne, ha most az egyszer azt a célt tűznénk csak ki magunk elé, hogy a következő öt napban nem fogjuk degeszre enni magunkat? Hogy nem úgy fekszünk le, hogy a gyomor feszítésétől rémálmok gyötörnek, reggel pedig nyomottan ébredünk, mert éjszaka nem a pihenéssel volt elfoglalva a szervezetünk, hanem az emésztéssel? Mi lenne, ha 27-én nem lennénk tele lelkiismeret-furdalással, 2014. január 1-én pedig nem azt kellene megfogadnunk, hogy 5 kilót kell lefogyni, hanem csak hármat? Vagy annyit sem. Semennyit. Egyáltalán, miért gondoljuk, hogy azért, mert a Gergely-naptár szerint fordul a számláló, több akaraterőnk lesz, mint egy héttel előtte, amikor gondolkodás nélkül eltüntetjük a második szelet bejglit is, aztán meg az ötödiket?
Van, aki azért tömi tele magát a családi összejöveteleken, mert nógatja a mama, vagy mert az otthon melege csak és kizárólag a gőzőlgő ételeket jelenti. Van azonban olyan is, akinek a zabálás menekülés a süteménypokolba, mert feszélyezi a görcsökkel és kényszerűséggel átitatott, de cukorszirupba mártott ünnep, megint más pedig úgy gondolja, ilyenkor minden megengedett és megérdemli, hogy végre kirúgjon a hámból. A britek például átlagosan 2,3 kilót szednek fel az ünnep alatt, melynek nagy része december 25-én vándorol a testükre, ők ilyenkor átlagosan 6000 kalóriát visznek be naponta. A felmérések szerint pedig szenteste és szilveszter között átlagosan napi 500 kalóriával több táplálékot majszolunk el, mint a szürke hétköznapokon.
Meghökkentő tények a karácsonyi finomságokról |
Egy kisméretű (130 grammos) csokimikulás ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint egy jó nagy hot-dog, de 13 darab pici vaníliás kifli egy egész szalámis pizzával ér fel, öt puszedli pedig egy sajtburgerrel. És ha csak iszik egy bögre forralt bort? A cukros forró ital egy adag sültkrumpli kalóriaértékét tartalmazza, egy zacskó cukrozott mandula pedig egy bolognai spagettiét. Nem bírja megállni a rumos golyócskákat? Hat golyó egy jó nagy sült libacombnak felel meg, derül ki a stylebook.de leleplező cikkéből, melyben a sült almát kínálják alternatívaként a hizlaló édességekre, amit fahéjjal és mazsolával ízesítve is csak 150 kalóriára jön ki. |
Egy biztos: nagyon nehéz elkerülni, hogy ne együnk karácsonykor. De azt senki nem is mondta, hogy koplalni kellene. Ha észnél vagyunk, akkor mindenből ehetünk úgy, hogy a szilveszteri bulira is bomba formában maradjunk.
Lassan a testtel
Ott tornyosulnak az ételek, folyamatosan vált a terülj-terülj asztalkám. Az a szerencséje, hogy most senki nem sürgeti. Egyen szépen lassan, így a gyomornak van ideje jelezni, hogy mikor elég. A jóga mesterei azt mondják, akkor érezzük magunkat a legjobban evés után, ha a gyomor képletesen csak egyharmadáig telik meg étellel, egy harmadáig folyadékkal, a többi pedig maradjon a levegőnek. Kell némi önkontroll hozzá, de a lassú majszolgatással rásegíthet: mivel húsz perc után jelentkezik csak a teltségérzet, ha habzsol, a gyomor secperc alatt határait fogja feszegetni.
Engedjen a kísértésnek, de csak egy kicsit
Persze van, amikor már nem a száj, hanem csak a szem kívánja. Kegyetlenség lenne magunktól megvonni a várva várt finomságokat, és könnyen sértődés lehet belőle, amikor annyit készült a szakács(né). Erre a legegyszerűbb megoldás, ha megkóstol minden különlegességet, de épp csak egy falatot, egy kisebb szeletet, vagy egy villányit vesz belőle. Ha nem öt bejglit tesz a tányérjára, hanem csak egyet (netán egy felet!), akkor már meg tudja dicsérni a mamát. Attól nem lesz finomabb, ha többet eszik belőle. A levesből merjen csak egy kanállal, a húst felezze el azzal, akinek ugyanolyan fontos, mint önnek, hogy ne szedjen fel plusz kilókat.
Köret helyett
Nem mondhatja, hogy egész évben arra várt, hogy rizst, vagy sült krumplit egyen. A libasülthöz persze elengedhetetlen a párolt káposzta, azzal még nincs nagy baj, de a krumplipüré már teljesen felesleges. A karéj kenyérről is nyugodtan lemondhat, még ha annyira jó is tunkolni. Fogyókúrázni ugyanis nem annyira. Ugyanez vonatkozik a desszertekre is: a tejszínhab és mindenféle csokis, lekváros öntet nélkül is meg lehet enni a süteményt.
Csincsin
Pálinka, mert megérkeztek a vendégek, pezsgő, mert ott vannak, egy kis bor a főfogáshoz, desszertnek meg puncs, forralt bor és egy agyoncukrozott kávé, hogy ne nyomja el az álom. A karácsonyi itókák extra kalóriákkal dúsítják az amúgy is testes ételeket. Ha csak a koccintáshoz fogyaszt el egyetlenegy pohárral, a többit pedig vízzel helyettesíti, már sokat tett a testéért.
Büfögés és fájó gyomor helyett |
A televíziók reklámidejének nagy részét Magyarországon szemmel láthatólag a gyógyszercégek vásárolják meg, mostanság feltűnően megsokasodtak a refluxot és a gyomorégést elnyomó készítményeket népszerűsítő szpotok. A legtöbb egy roskadásig megrakott asztalt mutat, ami mellett fájlalja a gyomrát a nő vagy férfi, esetleg a büfögést és a felpuffadást próbálja kereskedelmileg korrektül ábrázolni. A legegyszerűbb de, egyben a legkárosabb megoldás gyógyszert beszedni, inkább arra kellene odafigyelni, hogy kerüljük azokat az ételeket, melyek az emésztésünk ellenségei. A probléma csak az, hogy a karácsonyi menü szinte csak ilyen ellenségeseket tartalmaz. Az olajban és zsírban sült ételek és a zsíros húsok a savasodás, a reflux és a gyomorégés legfőbb okozói, de a csokoládé, a tej, az alkohol is irritálja a gyomrot, a koffeinről, a fekete teáról és a cukros szénsavas üdítőkről nem is beszélve. De akkor mit együnk? Íme: Joghurt: míg a tej ellenjavallt, a natúr(!) joghurt kifejezetten ajánlott, ha baj van a gyomorral, ugyanis az erjedést okozó baktériumok a bélflórának is jót tesznek. Fehér húsok és halak: a vörös húsok nehezebbek, és inkább hozzájárulnak a rák kialakulásához, míg a csirke és a nem zsíros halak egészségesebbek, de csak akkor, ha nem bő zsiradékban és rántással készítjük. Grillezzve és kevés fűszerrel, például emésztést elősegítő köménymaggal fűszerezze nyálkahártyát irritáló paprika helyett! Zabpehely: a müzli egyik kedvelt összetevője a zabpehely, mely nem csak azért jó, mert segíti az emésztést, de kellően el is telít. Így ha reggel ezzel kezdjük – lehetőleg nem cukrozva -, akkor ebédidőben sem leszünk annyira éhesek, hogy eszetlenül bezabáljunk. Banán: kibéleli a gyomrot, és a bélfunkciót is helyrerakja ez a gyümölcs, mely a hasmenés legfőbb természetes ellenszere. Gyömbér: akár por, akár friss formájában használható, előbbit belecsempészhetjük az ételekbe fűszerként, utóbbit pedig összevágva forró vízzel fogyasszuk evés előtt vagy után. Továbbá a legtöbb szupermarketben most is fellelhető zöldségek közül jót tesz a cékla, az avokádó, az édes krumpli, és a zöld saláták, az eper, a kukorica viszont kifejezetten rosszat. |
Mozgás!
Köztudott, hogy az egészséges test két dolog függvénye, az étkezésé és a mozgásé. Ám a karácsonyi időszak legalább annyira szól a tespedésről, mint a zabálásról, ami a bevitt kalóriák elégetéséhez nemigen járul hozzá. Vegyen erőt magán, segítsen az asztal leszedésén, és a mosogatásban, majd menjen el egyet sétálni a családdal együtt. És bár kiszámolták, hogy egy nőnek öt és fél órát kellene futnia (egy kezdő maratonfutó ennyi idő alatt futja le a 42 kilométert), hogy ledolgozza a karácsonyi menüt, nem kell túlozni: már az is előrelépés, ha nem enged a kanapé csábításának.
Egyszerűbb a dolga, ha vendégségbe megy, mert akkor eleve fel kell tápászkodni: menjen egy darabon gyalog oda- és visszafelé is. Minél több ajándékot visz és kap, annál több kalóriát éget el (főleg, ha séta közben emelgeti a szatyrokat). Ha az idő megengedi, kezdjen hógolyócsatába (talán majd jövőre), vagy csak kergesse meg a ház körül a gyerekét, szerelmét, anyósát.
Ha eleve sportos, akkor ne hagyja abba a karácsonyi időszakban sem a tréninget: csináljon egy minimum fél órás edzéstervet, amit reggel, vagy este (jó két órával az utolsó étkezés után) elvégezhet. Ez nem csak a zsírégetésben segít, de sokkal jobban is fogja érezni magát utána
Szűkösen
Az otthoni macinadrág a legkényelmesebb viselet, a laza gumírozás, és a sztreccs-holmi viszont nem szolgálják a testtudatot, mert akármennyit ehet bennük. Ha viszont felhúzza azt a ruhát, amibe szeretne beleférni még karácsony után is, akkor az meg fogja gátolni a kicsapongást. Ne gombolja ki a nadrágot, ne eressze ki az övet, és ne lazítson a nyakkendőjén! Maradjon csinos!
Mérlegeljen
A mérleg a fogyókúrázók legnagyobb ellensége, de a felmérések azt mutatják, hogy hatásos, mert folyamatosan szembesít a valósággal. Ha mától kezdve minden reggel mérlegre áll, az javíthat az önkontrollon az elriasztás eszközével. Ha 25-én ébredés után már egy kilóval többet mutat, mert nem tartotta be a fenti szabályokat, még mindig elkezdheti.
Kövesse az Élet&Stílus cikkeit a Facebookon is!