Plázs hvg.hu 2013. december. 03. 11:39

Még 5 dolog a fitneszről, ami hülyeség

Csak 130-as pulzusszám alatt működik a zsírégetés? És minimum 30 perc intenzív kardióedzéstől indul be? Futni meg nem szabad betonon? Íme még öt tévhit, ami megakadályozza, hogy felhőtlenül edzünk.

 

Tegnap kiderült többek között, hogy a nyújtás tréning előtt inkább ártalmas, mint hasznos, és hogy a lapos has titka nem a felülés. A következőkben a dán úszónő Micha Ostergard még hülyébb tévhiteket leplez le, például a zsírégetésről:

Hatodik tévhit: a zsírégetés csak a 130-as pulzusszám alatt működik

Az aerob mozgás során 130-as pulzusszám alatt kezdi el a test a zsírszövetektől elvonni az energiát. Ha ennél intenzívebb a tréning, akkor már megtámadja a szénhidrát-raktárainkat? Ez sem így van a stylebook.de által felkért szakértő szerint. A dán úszónő azt mondja, hogy aki fogyni akar, annak arra kell koncentrálnia, hogy kalóriát égessen, tehát minél intenzívebb az edzés, annál több kalóriától szabadulhat meg. Ostergard például a lájtos, de hosszabb kocogás helyett rövidebb sprinteket ajánl a gyorsabb fogyás érdekében.

Mehet 130 fölé a pulzus
AFP / Frederic J. Brown

Hetedik tévhit: a zsírégetés csak 30 perc után kezdődik

„Minden aktiv mozdulat több zsírt éget el, mintha semmit sem mozognánk" – ez logikus, mégis elterjedt, hogy 30 percnél kevesebb sportnak nincs értelme. Ostergaard szerint a test már az edzés első pillanatától fogva elkezdi égetni a glükózt és a zsírt. Mivel azonban a mozgás előrehaladtával kezd kimerülni a glükózraktárunk, 20-30 perc után ezt kompnezálja az intenzívebb zsírégetés a testben.

Nem kell 30 percig tekerni, hogy történjen valami
AFP / Krivobok Ruslan

Olvassa el cikkünket a tévhitekről egytől ötig.

Nyolcadik tévhit: a súlyzózástól fittek leszünk

Ha súlyokat emelünk, akkor egy nagy, ámde rövid erőbevetés történik, ami a szív vérkeringését alig röccenti be, a fittség pedig leginkább ennek a függvénye. A súlyzózás leginkább a test formálására jó, arra viszont nagyon. Főleg nőknek ajánlatos, ugyanis a nagyobb izomtömegtől strammabb lesz a bőrszövet, és még az anyagcserét is segíti.

A női alakformáláshoz kifejezetten ajánlott a súlyzózás
AFP / Alexander Klein


Kilencedik tévhit: mindenféle úszás jó a hátnak

Ez nem is tévhit, hanem inkább féligazság, ugyanis a hátúszás valóban jót tesz a hát izomzatának, azonban, aki kutyákhoz hasonlatosan csapkodja a vizet, és fejét görcsösön a víz felett tartva úszkál, az leginkább azt éri el, hogy beálljon a nyaka, ugyanis ez túlzottan igénybe veszi a nyaki gerincet és az izmokat.

A hátúszás valóban jó a hátnak
AFP / Francois Xavier Marit

Tizedik tévhit: a futógép jobb az izületeknek, mint a beton

A futásnál a test mindenképp az izületekre helyezi a súlyunkat, akár betonon, akár futószalagon, akár az erdőben kocogunk. Hogy ezt a terhelést csökkentsük, Ostergard szerint inkább variálni kell a kardiótréninget, és az állandó futás helyett olykor biciklire vagy evezőgépre kell pattani.

A futószalag nem jobb, mint a beton
AFP / Jochen Luebke
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.