Az USA történetében egészen mást jelent a gengszter – vagy más néven Mob –, mint a világ többi részén. Így igazán nem csoda, hogy múzeumot szenteltek a maffia-gengszter históriának. Hol másutt is, mint Las Vegasban. Persze lehetne akár Chicagóban vagy New Yorkban is, hiszen mindkét város büszkélkedhet máig élő gengszterlegendákkal.
Az egyik legrégebbi Las Vegas-i házban – egy 1933-ban épült posta- és törvényszéki épületben – kialakított múzeum azért nem csak a rettegett bűnözök személyes tárgyait, dobtáras géppisztolyait, fotóit, cigarettatárcáit stb. mutatja be. De azt a tárgyalótermet is, amelyben a gengsztervilág „alkonya”, vagyis az ellenük indított hajtóvadászat 1952-ben elkezdődött. A 800 (!) tanú meghallgatásával ugyanis kezdetét vette a hatalmassá nőtt – 1950-ben 15 milliárd dolláros szerencsejáték üzletet ellenőrző helyi gengsztervilág – árnyékgazdaságának felszámolása. A meghallgatásokat és a koronatanúnak tartott Bugsy Siegel – akinek nevéhez fűződik 1946-ban az első igazán jelentős Las Vegas-i hotel, a Flamingo nyitása is – vallomását hét tévéállomás közvetítette egyenesben. A nevadai sivatagban létrehozott szerencsejáték-városnak az igazán nagy fellendülést azonban a kubai forradalom adta, hiszen 1959 előtt Havanna számított a szerencsejátékok Mekkájának. (A híres National Hotel a másik hírhedt maffiózó, Lucky Luciano fennhatósága alatt működött.)
A bűn interaktív múzeumában nemcsak élethű dobtáras géppisztolyokkal lehet a gengszterekre lőni, de látható az a fodrászszék, amelyben az Albert Anastasia névre hallgató maffiózó kivégezte Umberto nevű kollégáját. Hallható az 1963-as Kennedy-gyilkosság gyanús részleteiről szóló beszámoló, tesztelhetőek az első térfigyelő és lehallgató rendszerek. A múzeum boltjában megvásárolható minden, ami - különösen egy amerikainak - érdekes lehet: a műanyag géppisztolytól a börtönnaplón át a rendőrségi táskáig és gengszterképekkel díszített trikókig terjed a kínálat. A látogató pedig azzal a megnyugtató érzéssel távozhat a patinás épületből, hogy Amerika bűnös múltja, a maffiózók világa egyszer s mindenkorra lezárult…
/ A teljes cikk a Business Traveller Hungary magazin 2013. októberi számában olvasható, illetve a magazin online oldalán /