Tíz féle szagot ismer az ember
A legújabb amerikai kutatások szerint tíz különböző típusú illatot tud megkülönböztetni az emberi orr. Külön kategóriát alkot például a borsmenta, a citrom és a pattogatott kukorica-illat is.
A Pittsburghi Egyetem tudósai szerint habár ezerféle aromát tud megkülönböztetni az emberi orr, ezek nagyjából tíz különböző kategóriába sorolhatóak. A tudósok egy számítógépes technológia segítségével 144 négy illatmintát teszteltek, míg végül megtalálták az alapszagokat. Az eredmények természetesen vitathatóak – számolt be a BBC a héten.
A kutatás alapján tehát a következő tíz főbb kategória létezik: illatos, gyantás, gyümölcsös (nem citrusféle), kémiai, borsmenta, édes, pattogatott kukorica illatú, citromos, csípős és romlott. A valóságban a legtöbb szag ezeknek az „alap illatoknak” a keveréke.
„Azért van szüksége az emberi agynak ezekre az alapkategóriákra, mert gyors és fontos, információkat közölnek számunkra a világról, például a veszélyt vagy az élelmiszer közelségét” – mondta Jason Castro, a Pittsburghi Egyetem professzora a BBC-nek. Az alapvető kategóriák ismeretében egyébként mesterségesen is összeállíthatóak az illatok. Az anyagok kémiai összetételének ismerete alapján még mindig nem tudnak a tudósok „szagokat generálni”. Azonban az eredmények hozzásegíthetik az illatszakértőket, ahhoz, hogy összetettebb aromákat is elkezdhessenek tesztelni, például a parfümöket vagy a mindennapi szagokat.
Egyébként az 1950-es években egy brit tudós, John Amoore már megpróbálta bekategorizálni a szagokat, akkor hét különböző „illatcsoportot” különített el a molekulák formája és mérete szerint – írja BBC.