Ötmilliárdot próbál behajtani az OEP külföldi betegek kezeléséért
Körülbelül 5,2 milliárd forinttal tartoznak Magyarországoknak uniós tagállamok olyan állampolgáraik után, akiket itthon kezeltek – közölte szerdán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, amely tételes nyilvántartást vezet a külföldi betegek ellátásáról. Az elszámolás folyamatos, és nagyságrendileg Magyarország is ugyanennyivel tartozik külföldi biztosítóknak a magyarok külföldi ellátása után.
Az MTI azért kereste meg az OEP-et, mert Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a zárszámadási törvény parlamenti tárgyalásakor külön felhívta a figyelmet kedden arra, hogy "miközben az egészségügy több tízmilliárd forintnyi szállítói tartozás alatt nyög", úgy halmozódott fel ötmilliárd forintnyi kintlévőség magyar kórházakban kezelt külföldi betegek ki nem fizetett számláinak végösszegeként, hogy arról még csak leltár és elszámolás sem készült.
Az OEP sajtóosztályának tájékoztatása szerint az egyeztetések és a számlák kiállítása mögött tételesen igazolható számlák, ennek megfelelően tételes nyilvántartás áll rendelkezésre, ezek nélkül nem is lehetne magalapozott igényt benyújtani a többi tagország felé.
Az európai egészségbiztosítási kártyával rendelkező uniós állampolgárok magyarországi ellátása után a tagországok körülbelül 5,2 milliárd forinttal tartoznak az OEP-nek, ezek között van 2010 előtt keletkezett számla, de egy olyan is, amely idei és 1,3 milliárd forintról szól.
Ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy ebben a rendszerben - amelyben a tagállamok kölcsönösen ellátják egymás polgárait -, a magyar állampolgárok külföldi (EU-n belüli) azonnali ellátása miatt Magyarországnak is vannak fizetési kötelezettségei, amelynek mértéke a kinnlevőséggel majdnem azonos nagyságrendű, összesen 5,248 milliárd forint.
Az egészségbiztosítási pénztár közleményében emlékeztetnek, hogy az Európai Unióhoz 2004-ben történt csatlakozás óta vonatkozik Magyarországra is az a szabályozás, amely szerint az azonnali orvosi ellátást igénylő esetekben az európai egészségbiztosítási kártya alapján történő ellátás költségeit a tagországok biztosítói számolják el egymás között.
A korábbi EU-s elszámolási szabályok nem tartalmaztak semmilyen határidőt az elszámoláshoz, ezért az unió 2010. május 1-je után hozta azt a szabályt, amely szerint a számla benyújtását követően 18 hónap áll a tagországok rendelkezésére, hogy rendezzék tartozásaikat. Ebben a rendszerben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a tagországok biztosítóival folyamatosan végzi az elszámolást a tételes számlák alapján. Idén 3,7 milliárd forintot fizetettek ki uniós betegek ellátása után – közölték az OEP-től.