Kutatás: az e-cigivel ugyanúgy le lehet szokni, mint a nikotintapasszal
Körülbelül ugyanannyian hagytak fel a dohányzással az e-cigaretta, mint a tapasz segítségével, ám a leszokni nem tudók közül többen csökkentették felére az elszívott napi mennyiséget, ha e-cigarettát szívtak - derült ki egy, a Lancetben publikált tanulmányból.
Az elektromos cigaretta ugyanolyan hatásosan segíthet a dohányzásról való leszokásban, mint a nikotintapasz - mutatta ki egy új-zélandi kutatás.
Az egyre népszerűbb készülék nikotintartalmú gőzt bocsát ki. Az eredmények azt mutatták, körülbelül ugyanannyian hagytak fel a dohányzással az e-cigaretta, mint a tapasz segítségével, ám a leszokni nem tudók közül többen csökkentették felére az elszívott napi mennyiséget, ha e-cigarettát szívtak - idézi a BBC hírszolgálata a Lancet című brit orvosi hetilapban megjelent kutatást.
Az eszköz nemcsak a nikotinhiányt pótolja valamennyire, de a dohányzás érzékszervekre gyakorolt hatását is utánozza. Ezért merült fel az ötlet, hogy leszokni kívánó dohányosok is hasznát vehetnék.
Úttörő vizsgálatában az Aucklandi Egyetem kutatócsoportja klinikai vizsgálat során hasonlította össze az e-cigaretta és a nikotintapasz leszokást támogató hatását. A kutatásban 657-en vettek részt. Az elektromos készüléket szívók 7,3 százaléka hagyta abba a cigarettázást hat hónap után, a nikotintapaszt használók 5,8 százaléka. Ugyanezen idő alatt az elektromos készüléket igénybe vevők 57 százaléka a felére csökkentette a napi cigarettaadagját, miközben a tapaszosok közül csak 41 százalék tette ugyanezt.
"Ugyan adataink nem mutatnak lényeges különbséget a hat hónap használat utáni leszokás sikerességét illetően a két eszköz között, az mégis egyértelműnek tűnik, hogy akik nem hagyták abba, azoknál az e-cigaretta hatásosabban csökkentette a naponta elszívott mennyiséget. Az is érdekes volt, hogy a résztvevők közül mennyivel lelkesebbek voltak az e-cigarettát, mint a tapaszt kipróbálók - állapította meg Chis Bullen, a kutatás vezetője, az Aucklandi Egyetem munkatársa.
Az e-cigarettát illetően megoszlanak a kutatói vélekedések, vannak, akik szerint az eszköz a dohányzást elfogadott tevékenységgé teszi, mások úgy gondolják, segít a leszokásban. Magyarországon 2013. július elseje óta tilos az e-cigaretták engedély nélküli gyártása és forgalmazása. Az Európai Unió a gyógyszerekéhez hasonlóan készül szabályozni az e-cigarettát.
Peter Hajek, a londoni Queen Mary Egyetem dohányfüggőséget kutató osztályának igazgatója úttörőnek nevezte az új-zélandi kutatást, és úgy vélte, lehetséges, hogy az e-cigaretta csökkenthetné a dohányzók számát, ám szükség van az eszköz használatának hatásait vizsgáló hosszabb távú vizsgálatokra.