Jelentősen nőtt a nikotinmérgezést szenvedő kiskorúak száma
Míg 2019-ben az összes nikotinmérgezéses eset 62,5 százalékát szenvedték el fiatalkorúak, 2023-ban ez az arány már 92,5 százalékos lett. Jelentősen nőttek az esetszámok is.
Míg 2019-ben az összes nikotinmérgezéses eset 62,5 százalékát szenvedték el fiatalkorúak, 2023-ban ez az arány már 92,5 százalékos lett. Jelentősen nőttek az esetszámok is.
Meglepő segítséget találtak dán kutatók a nikotinfüggőség leküzdésére: egy eredetileg egészen más célokat szolgáló gyógyszer ígéretesnek tűnik ezen a téren (is).
Az intézet 25 féle Elf Bart vizsgált meg és arra jutottak, hogy bizonyos termékek több nikotint tartalmaznak, mint amit a csomagoláson feltüntettek.
Egy friss felmérés szerint a dél-kaliforniai gyerekek körében már a második legnépszerűbb nikotinos termék az ízesített, nikotint tartalmazó gumicukor.
Nem bevizsgált termékről van szó, kiszerelésénél, ízesítésénél fogva viszont épp a legveszélyeztetettebb és legkiszolgáltatottabb korcsoportot célozza meg, ami komoly aggodalomra ad okot a Magyar Ártalomcsökkentő és Környezeti Betegségekkel Foglalkozó Tudományos Egyesület szerint.
Az elsősorban a tinik körében divatos Elf Bart a klasszikus dohányosok nem fogják használni, de sok olyan igen, aki eddig soha nem dohányzott, és akik gyorsan nikotinfüggővé válnak – hangsúlyozza Toldy-Schedel Emil, kardiológus, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója, a Magyar Ártalomcsökkentő Egyesület elnöke.
„Régen azt mondtuk a dohányos fiataloknak, hogy ha dohányzol, büdös leszel. Ezt a mondatot sutba dobhatjuk” – mondta a toxikológus.
Viharos sebességgel terjed a tinédzserek, sőt már az általános iskolások között is „a dohányzás legújabb generációjaként” reklámozott, eldobható elektromos cigaretta, az Elf Bar, de a közbeszédben alig-alig van szó róla. A termék forgalmazása Magyarországon tilos, de a neten bárki meg tudja rendelni, és igazából még csak az életkorát sem kell bizonygatnia. Hogy mennyire káros, azt még nem pontosan tudjuk, de vannak aggasztó hírek.
Az e-cigaretta még fokozhatja is a nikotinfüggőséget egy új tanulmány szerint.
A törvény hatályba lépésekor 14 évesek vagy fiatalabbak soha nem vásárolhatnak majd legálisan dohányterméket az országban.
Cikkünkben végigvesszük, milyen diszkriminációs attitűdöt hordozhat magában a dohányzás jelensége társadalmunkban. Dohányos, illetve nemdohányos felnőtteket kérdeztünk, érte-e őket pozitív vagy negatív megkülönböztetés amiatt, mert cigarettáznak vagy éppen azért, mert nem.
A dohányzásról való leszokás eszközeként javasolhatnak elektronikus cigarettát a nikotinfüggőknek, ez lehet az első ország a világon, ahol orvosi eszközként kezelik.