2013. augusztus. 21. 13:28 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 21. 13:27 Plázs

Új módszerrel próbálnak gyógyítani egy hasnyálmirigy-gyulladásos beteget

Az Oszakai Egyetemi Klinika orvosai eltávolították egy krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő páciens hasnyálmirigyét, majd elkülönítették belőle az inzulint előállító Langerhans-szigeteket, amelyeket visszaültettek a beteg szervezetébe – számoltak be az eredményről a kórház képviselői szerdán. Ilyen műtétet hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegen most először végeztek Japánban.

A harmincas éveiben járó beteg nem tudott táplálkozni, mivel hasnyálmirigye nem működött. A múlt hónapban elvégzett átültetés után már olyan jól van, hogy eszik, mivel szervezete kielégítően termeli a vércukor szintjét szabályozó inzulin hormont. A nő hamarosan hazatérhet – közölték az orvosok.

"A műtéttől azt várjuk, hogy javuljon az életminősége, noha később lehetséges, hogy hasnyálmirigy-átültetésre is szüksége lesz" – tette hozzá Ito Tosinori, az operációt végző orvoscsoport egyik tagja.

A páciens veleszületett betegségének tünetei ötéves korában kezdődtek, szervezete egyre nehezebben emésztette meg az ételt, és problémák jelentkeztek a tápanyagok felszívódásakor is. Hasnyálmirigye legnagyobb részét már eltávolították, miután az önmagát kezdte felemészteni.

A műtét során a beteg megmaradt hasnyálmirigyét eltávolították, a szervből elkülönítették az inzulint termelő Langerhans-szigeteket, amelyeket infúzióval ültettek vissza a májába. Az operáció utáni vizsgálatok igazolták, hogy az inzulin előállítása megkezdődött – mondták a szakértők.

Ito szerint Japánban már hat esetben is végeztek autológ, azaz saját testből vett Langerhans-sziget-átültetést, de a korábbi ilyen transzplantációk minden esetben daganat alakult ki vagy érszakadás történt. Egy esetben 1-es típusú cukorbetegbe ültettek donortól származó Langerhans-szigeteket.