Intelligensebbek lehetnek a sokáig szoptatott gyerekek
A sokáig szoptatott gyerekeknek magasabb lehet az intelligenciaszintje és a nyelvi fejlődésük is jobb – ezt állítják egy frissen publikált amerikai tanulmány szerzői.
Korábbi tanulmányokban már beszámoltak a szoptatás kisgyermekek egészségére gyakorolt jótékony hatásáról, de annak későbbi, hosszabb távú kihatása a jobb kognitív fejlődésre nehezebben megfogható – írták a Bostoni Gyermekkórház kutatói.
A tudósok több mint 1300 gyermeket követtek nyomon, akik a Viva programban résztvevő anyáktól születtek. A program a születés előtti faktorokat vizsgálta a terhességgel és a gyermekek egészségével kapcsolatban. Mindegyik gyerek kognitív értékelésen esett át három és hétéves korában.
A kutatók kapcsolatot találtak a hosszabb ideig tartó szoptatás, illetve a minél kizárólagosabb szoptatás és a jobb nyelvi fejlődés között hároméves korban, valamint a magasabb verbális és nem verbális intelligencia között hétéves korban.
A JAMA Pediatrics című folyóiratban közöl publikációban úgy összegezték, hogy az egyéves korukig szoptatott gyerekeknél a beszédfejlődés várhatóan 2,5 ponttal, az IQ pedig 4 ponttal lehet magasabb.
A kutatók szerint az eredmény azt az amerikai és nemzetközi ajánlást erősíti, amely a gyermek hathónapos koráig a táplálásban a kizárólagos szoptatást javasolja, és arra ösztönzi az anyákat, hogy gyermeküket egyéves koráig szoptassák.
Dimitri Christakis, a Seattle-i Gyermekkórház Kutatóintézetének tudósa ugyanakkor a cikkhez fűzött írásában rámutatott: nem elég hangsúlyozni a szoptatás fontosságát. Az most a legnagyobb probléma, hogy az anyák elkezdik ugyan a szoptatást, de nem tudják folytatni. Mint kiemelte: az Egyesült Államokban a nők 70 százaléka elkezdi a szoptatást, ám a hatodik hónapban már csak alig a felük táplálja mellről a gyermekét. Christakis szorgalmazta: a munkahelyek teremtsenek lehetőséget és helyet a nőknek, hogy lefejhessék az anyatejet, és arra is felhívta a figyelmet, hogy mindent meg kell tenni a nyilvános szoptatás megbélyegzése ellen.