Növeli az éjszakai munka a mellrák kockázatát
A harminc éven át végzett éjszakai műszak megduplázza a mellrák valószínűségét – derült ki egy új kanadai kutatás eredményeiből.
A több évtizedes éjszakázás és a mellrák összefüggését eddig csak az ápolónői munka esetében támasztották alá tanulmányok, de most bebizonyosodott, hogy más szakmák esetében is kimutatható a kapcsolat – állítják az Occupational and Environmental Medicine című szaklapban megjelent tanulmányban.
A Queen's Egyetem és a Brit-Columbiai Rákkutatási Ügynökség kutatói 1134 mellrákos nőt és 1179 egészséges, az előző csoporttal azonos korú asszonyt vizsgáltak meg.
A résztvevők különböző foglalkozási területekről érkeztek. Kikérdezték őket, karrierjük során milyen műszakokban dolgoztak. A daganat fajtáját a kórházi dokumentumok alapján állapították meg.
A kutatók nem találtak bizonyítékot arra, hogy a legfeljebb 14 évig, illetve a 15-29 évig éjszakai műszakot teljesítőknél emelkedett volna a rák kockázata. Ám akik harminc vagy annál is több éven át éjszakáztak, kétszer akkora valószínűséggel lettek daganatos betegek.
A mellrák és az éjszakai munka összefüggését az alvási ciklust irányító melatonin hormon adja, amely éjjel képződik, és antioxidáns, vagyis rákmegelőző hatású, tehát az éjszaka dolgozóknál kevesebb termelődhetett.
Az alvászavaroknak, a felborult életritmusnak, a napfény hatására képződő D-vitamin hiányának és az életmódbeli különbségeknek szintén szerepük lehet a rák kialakulásában – állítják a tudósok.