Plázs hvg.hu 2013. február. 21. 10:32

Itt rejtegetik a legkúlabb graffitiket

A falfirka műfaj ősrégi, de a festékszórós műfaj a 80-as években kezdett terjedni New Yorkból. Európa legnagyobb és legismertebb galériái között sok Londonban és Brightonban találjuk, Banksy hazájában.

Állítólag tilos cikkek címébe írni azt a szót, hogy „könyv”, „művészet” vagy „kiállítás”. A graffiti már a szókincs támogatott részéhez tartozik… micsoda ellentmondás, hiszen a graffitit egyre több országban street art, vagyis utcaművészet néven ismerik, a vandalizmusból gerilla alkotássá, gerilla alkotásból befogadott műfajjá vált.

Legalábbis a brit nagyvárosokban, és különösen azokon a helyeken, ahol a rideg a környezet, ott szeretik a színes, néha szatirikus, alkalmanként szürreális képeket.

Az Egyesült Királyságban több idegenforgalmi cég is szervez már falfirka kirándulásokat. Az Aerosol Planet idegenvezetésével Waterloo, South Bank, Mile End és az Old Street környékén indulhatunk felfedező útra, vagyis a nagyváros legbelsőbb kerületeiben. Ők szervezik azt a kirándulást is, ami egy 2,5 kilométeres fal mentén halad.
Flickr / Creative Commons
A Street Art London a házigazdája annak az utcai rendezvénynek, amelyre a berlini Thierry Noir-t hívták meg a napokban. Ha a neve nem is, de bizarr figurái biztosan ismerősek. A művészeti gában jártasabbak viszont emlékezhetnek, hogy 1984-től Noir kezdte el dekorálni a Berlini Falat – akkor még illegálisan. Hozzá csatlakozik az angol Stik, és ketten együtt feburár 21-én nyitnak kiállítást a Village Underground Falon.
Flickr / Creative Commons
A hivatalos művészeti intézmény, a Királyi Művészeti Akadémia (Royal Academy of Arts) mellett megszületett már az Utcaművészet Akadémiája is (Royal Academy of Street Arts). Egyik legfontosabb és leglátványosabb gyűjteményük a Hanbury Streeten található, ahol a 10 méter magas szárnyast aligha téveszthetjük szem elől. A falfestmény a belga ROA művésztől származik.
Flickr / Creative Commons
Hanbury, Kiáltás
Flickr / Creative Commons
Bristol Banksy otthona, ezért a városban az ő művészetének külön kirándulást szerveznek. Mivel Banksy neve e műfajban éppolyan misztikus és tisztelt, mint egy szenté valamely felekezetben, ezért az utcaművészek gyakran zarándokolnak el ide.
Flickr / Creative Commons
Banksy-n túl azonban más alkotókat is ismer Bristol. A See No Evil kezdeményezés az utcát galériába kívánja fordítani, és ehhez külföldi művészeket is meghívnak Brooklynból, Los Angelesből vagy Európa nagyvárosaiból.
Flickr / Creative Commons
Brighton helyi alkotói között Aroe, Gary és Roid a három név, amelyekkel a leggyakrabban találkozhatunk. Az idegenvezetők egy 25 fontos túrán mutatják meg a lelőhelyeket.
Flickr / Creative Commons
London fekete-fehér, alkalmanként ijesztő képei Phlegm-től származnak.
Flickr / Creative Commons
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.