Plázs cz. 2013. február. 04. 10:45

Barcelona hosszú hétvége - teljes költségvetés trükkökkel

Barcelona kihagyhatatlan. És megengedhető. Egy jó tervvel és ravaszsággal felfegyverkezve még a hazai átlagkereset mellett is jót mulathat a katalán városban.

Barcelona kihagyhatatlan. Gaudi Sagrada Familia-ja békében megfér a világklasszis focicsapat mellett. Barcelona szinte mindenki számára nyújt valami érdekeset, a kérdés csak az, mennyiért? Ketten utazunk, négy napra – itt a költségvetés egy főre.

Flickr / Creative Commons

Hogyan jutunk Barcelonaba?

16 000 Ft-tól 62 000 Ft-ig / fő

Legkézenfekvőbb a légvonal, jó előre megváltott repülőjeggyel. A március 15-i hosszúhétvége már közeli céldátumnak számít, ezért ingadoznak 55 000 Ft körül az árak. Ha a nyárra időzítünk, ez az összeg a fapados légitársaságok esetében akár 16.000 Ft-ra zuhanhat, hogy a repüléstechnikai szótárból stílusosan emeljünk át egy kifejezést.

Számoljuk még ehhez hozzá a foglalási díjat és azt az összeget is, amit arra költünk, hogy a Liszt Ferenc megmaradt termináljára kijussunk. Az utóbbi, ha van bérletünk, akkor 0 forint, ha nincs kedvünk a tömegközlekedésen zötyögni egy-másfél órát, mielőtt kijutunk, akkor a reptéri transzfer busz 3500 forintból megrendelhető. Természetesen, ezzel a költséggel is két utat fizetünk, ahogy a repülőjeggyel is.

Barcelona: repülőtértől a szállásig, szállástól a repülőtérig

2 280 Ft-tól 0 Ft-ig / fő

Itt is akad olcsó megoldás, akár 1 140 forintból is eljuthatunk a belvárosba tömegközlekedéssel, metróra, buszra vagy hajóra pattanva. Természetesen az üdülés végén ugyanezt az árat kell kifizetnünk visszafele, vagyis fejenként 2280 forintért utaztunk tömegközlekedéssel.

Amit ajánlunk – és ezt a városjárásnál is bátorítani fogjuk, ha odaérünk – , az a Barcelona Kártya. Minden nagyváros javasol hasonlót, kinél jobban megéri, kinél kevésbé. Barcelonában nagyon is. Egyelőre, anélkül, hogy elmerülnénk a részletekben, annyit érdemes fejben tartani, hogy ha a kártyát online megvásároljuk, a repülőtéren rögtön fel is vehetjük, és ezzel már meg is van a bérletünk a teljes időszakra.

Mivel a Barcelona Kártyát e költségvetésben inkább a programokhoz és a városnézéshez tartozik, ezért itt 0 forinttal számolunk. Így aztán az a fura helyzet állt elő, hogy az olcsóbb megoldás a drágább.

Flickr / Creative Commons

Csatangolás a városban

0 Ft-tól 15 120 Ft -ig / fő

Barcelona erősen centralizált város, a főbb látványosságok mind az 1-es zónán belül helyezkednek el. A város egész területén használhatjuk a hagyományos tömegközlekedési eszközöket valamint a repülőtéri transzfer járatokat, ráadásul meghatározott éttermek, ajándékboltok és huszonhárom kulturális intézmény belépőjegy áraiból is kedvezményt kapunk, amennyiben Barcelona Card-ot vásárolunk. A 4 napig érvényes kombinált bérlet 15 120 forintba kerül.

Barcelonaban a kis távolságok és a jól kiépített bicikliutak miatt alternatívát jelent a kétkerekű közlekedés is. Egy kényelmes biciklit négy napra már 12 000 Ft-ért is bérelhetünk.

Természetesen még mindig a legolcsóbb a gyaloglás, a spontán városnézés combosodni vágyó kedvelői bizonyára ezt választják majd – azért csak óvatosan, akadnak nagy távolságok is.

Szép, szép, de mit csináljunk?

0 Ft-tól 8 500 Ft-ig / fő

Miró vagy Picasso festményei önmagukban kihagyhatatlan programpontnak számítanak, ám a Barcelona Museum Card-al 8 500 forintért a világhírű festők állandó tárlatain túl Barcelona szinte összes múzeumába bejuthatunk, a tíz napig érvényes bérlet révén tehát könnyen túlzsúfolttá tehetjük a hosszúhétvégénket.

Minderre opersz semmi szükség, ha zsebünkben a Barcelona Kártya. Négy napra bőven találunk programot, olyan helyeket, ahová ingyen bejutunk. A legtöbb másik helyre pedig legalább 10% kedvezményt kapunk.

Persze, ha ez nem lenne elég, Barcelona legtöbb strandja ingyenesen látogatható.

Flickr / Creative Commons

Szállás-kérdés

12 000 Ft-tól 21 000 Ft-ig / fő

A bátrabb hátizsákos utazók már 12 000 forintért is találhatnak maguknak fekhelyet négy napra egy külvárosi hosteljében, ám a kényelmes turistalétet kedvelőknek sem kell olyan mélyen a zsebükbe nyúlniuk.

Ha az étkezésen szeretnénk spórolni, jobb ha magunk főzünk, ehhez pedig ugye szükségünk

van egy konyhára. A városban sok turistáknak szánt, komfortos magánlakást találunk, amiket az adott időintervallumra már 42 000 forintért kibérelhetünk. Itt persze könnyen méregbe gurulhat a takarékos utazó, hogy miért ajánl bárki is luxusmegoldást. De ez nem az. A lakásokat helyiek adják ki, ezért aztán a szállodai sterilitás helyett még otthon kapunk a város sajátos ízéből. Akad saját konyhánk is, ami nem csak takarékosabb étkezést jelent, hanem a lehető legnagyobb szabadságot is a programszervezésben.

Táplálkozni már pedig kell

16 000 Ft-tól 32 000 Ft-ig / fő

Barcelonaban más világvárosokhoz képest meglepően könnyű olcsó, de jó éttermeket találni, ahol maximum 4 000 Ft-ból, háromfogásos ebéddel lakhatunk jól.

A hotelek döntő többségében napi 20 euróért adott a teljes ellátás opciója, melynek előnye a kényelem, de egy idegen városban egyáltalán nem biztos, hogy mindig ugyanott szeretnénk enni.

Természetesen a legtakarékosabb, ha a helyi kisboltban vásárolunk be napi 4 ezer forintból is. A helyi piacokról nem is beszélve! Ehhez azonban a drágább szállást kell választanunk, a kislakás bérlést.

Ettünk, ittunk, aludtunk, mulattunk – mi kerülhet még pénzbe?

Eddigi költségeink 15%-a, azaz:

Mindig akad egy-két járulékos költség. Például az útikönyv, vagy egy fizetős applikáció letöltése, amivel tájékozódunk. Ez 0 forint nagy eséllyel, hiszen a baráti körünkben vagy a családunkban biztosan akad valakinél egy kölcsönözhető bédekker. Ha mégis vásárolnunk kell egyet, akkor 7000 forintnál többet nem szabad elköltenünk (kettőnknek, vagyis fejenként 3500 forint).

Biztosítás: mindig kössünk! Egyelőre nehéz az európai biztosítási útvesztőkben tájékozódni, minden országban mást fed az itthon befizetett társadalombiztosításunk. Legfeljebb 8000 forintról beszélünk egy hosszú hétvége esetén, az összköltségünk 6-7%-áról – igazán megéri. Ha takarékoskodni szeretnénk, akkor 4000 forintért is találunk minimál csomagokat.

Flickr / Creative Commons

Költségvetés 3 éjszakára, 4 napra, 2 fő részére (300 Ft = 1 euró)

Utazás a helyszínre + hazautazás

minimum: 16 000 forint / fő

maximum: 62 000 forint / fő

Utazás a helyszínen a reptérről/pályaudvarról/buszállomástól

minimum: 2 280 forint / fő

maximum: 0 forint / fő

Ez a hihetetlen ellentmondás abban rejlik, hogy… fent olvassák el!

Utazás a városban

minimum: 0 forint / fő

maximum: 15 120 forint / fő

Szállás

minimum: 12 000 forint / fő

maximum: 21 000 forint / fő

Tájékozódás

minimum: 0 forint / fő

maximum: 3500 forint / fő

Program

minimum: 0 forint / fő

maximum: 8 500 forint / fő

Étkezés

minimum: 16 000 forint / fő

maximum: 32 000 forint / fő

Biztonsági tartalék

minimum: 6 942 forint / fő

maximum: 23 103 forint / fő

Összesen

minimum: 53 222 forint / fő

maximum: 177 123 forint / fő