Több lett a leprás beteg, nem mindenhova jut el gyógyszer
Kis mértékben nőtt a leprás megbetegedések száma a világban: az első becslések szerint több mint 230 ezren lettek leprásak világszerte 2011-ben, míg a megelőző évben kétezerrel kevesebben fertőződtek meg.
A leprával és tuberkulózissal foglalkozó würzburgi intézet közlése szerint az adatok még nem véglegesek, mert eddig csak száz ország jelentette aktuális, 2011-es számait az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO). A még hiányzó országok közé tartozik Etiópia, Nigéria és Tanzánia is, amelyekben 2010-ben összesen 11 ezer új megbetegedést regisztráltak.
Az intézet szerint a legtöbb új megbetegedés ismét Indiában és Brazíliában volt. Január 27-e a lepra elleni küzdelem világnapja, az adatokat ebből az alkalomból tették közzé.
A mostani, enyhe növekedést jelző adatok is kedvezőbbek azonban az egy évtizeddel korábbinál: 2003-ban 515 ezer leprás megbetegedés történt világszerte a WHO adatai szerint.
Statisztikai szempontból 122 érintett országból 119-ben kiirtottnak minősül a betegség, ami azt jelenti, hogy tízezer emberre kevesebb mint egy eset jut. Burkard Kömm, a würzburgi intézet egyik vezetője azonban óva int attól, hogy ezért a lepra kikerüljön az egészségpolitika fókuszából.
Kömm szerint a jövőben is szükség van a kutatásba és a kezelésbe való invesztálásra, mert a betegséget még mindig számos rejtély övezi. Nem tisztázott például a terjedés pontos módja, és nincs oltás a lepra ellen. A szakemberek attól tartanak, hogy sok országban a lepra diagnosztizálását és kezelését célzó szaktudás csökken, ezért az esetek száma növekedésnek indul.
A lepra az egyik legősibb ismert fertőző betegség. Kórokozó baktériuma egyebek mellett orron és szájon át cseppfertőzéssel terjed, lappangási ideje több év is lehet, és gyógyíthatatlan károsodásokat okozhat a bőrön, a végtagokon, az idegekben és a szemeken. A lepra ma már gyógyítható, úgynevezett "szegénybetegség", viszont ha évekig kezeletlenül marad, bekövetkezhet az idegek elhalása az ujjak elvesztéséig és a teljes vakságig. A világ egyes pontjain a lepra elsősorban azért terjed, mert a megfelelő gyógyszerek éppen oda nem jutnak el.
2010-ben minden második leprás megbetegedést Indiában regisztrálták, a dél-ázsiai országban akkor 126 ezren fertőződtek meg. Évente tízezrek kapják el a leprát Brazíliában és Indonéziában, emellett Afrika országaiban is jelentős gondot okoz a betegség kezelése.