Plázs R.A. 2012. november. 13. 15:59

Jön a teljes napfogyatkozás

Mi köze a Békemenetnek és az időzónáknak a kozmikus jelenséghez?

November 13-án illetve 14-én Ausztrália és Dél-Amerika megcsodálhatja a teljes napfogyatkozást.

A különleges esemény átkel a Csendes Óceánt átszelő nemzetközi dátumválasztó vonalon, ezért kaphatott két dátumot is. A dátumvonal egy olyan, az Északi-sarktól a Déli-sarkig futó határ, amelynek egyik oldalán éppen egy nappal korábbi naptári dátumot jegyeznek, mint a másik oldalán: egyik lábunkkal itt még a dolgos pénteki hétköznapot tapossuk (Amerika oldalán, vagyis keletre), a másik lábunkat amott már az asztalra téve pihentetjük, mert hiszen Ausztrália oldalán már a szombatot jegyzik.

AP

Ez úgy lehetséges, hogy éppen a Föld túloldalán fut az UTC, vagyis a koordinált világidő vonala. Ez a Greenwichet átszelő vonal a 0 pont. Amikor itt felkel a nap hajnali 6 órakor, akkor mindenhol, ami tőle nyugatra esik, még éjjeli sötét uralkodik. Egy időzónával nyugatra még csak hajnali 5 van, és pirkadat előtti sötétség, kettővel 4 óra, Amerika nyugati partján még csak éjfél van.

Keletre haladva már nappal van. Nálunk például reggel 7 óra, Moszkvában reggel 8, satöbbi. Ha tovább haladnánk keletre, akkor egyszer csak eljutnák a Föld túloldalára, ahol pont UTC+12 óra van, vagyis dél.

Ha nyugatra haladunk, akkor egyre korábbi órájába sétálunk az éjszakának, még el nem érjük az előző estét, majd pedig az UTC-12 órát.

De a Föld továbbra is gömb alakú, bár vannak magyar pártok, amelynek a tagsága nem ért ezzel egyet. Ha Greenwichtől keletre és nyugatra elindítunk egy-egy békemenetet, akkor a lengyelek sétálnak keletre az egyre későbbi időpontok irányában, a magyarok nyugatra az egyre korábbi időpontok felé. Végül találkoznak a túloldalon, csakhogy az egyiknél 12 órával korábban van, mint Greenwichnél, a másiknál 12 órával később, mint Greenwichnél. Pedig ugyanott állnak, a nemzetközi idővonalnál. Ravasz ez a gömb, egyúttal nemzetközi koholmány a békemenetelők két felének összezavarására.

(Egy kicsit bonyolultabb a dolog, ugyanis a dátumválasztó nem nyílegyenes, és nem pont +12 és -12 órával számolunk, de a Békemenetnek így is jó.)

Most egy hatalmas árnyékfolt menetel. Ezt az árnyékot a Hold veti, amely a Nap elé tolakszik. Ahol az árnyék alatt állunk, onnan a napfogyatkozást látjuk, vagyis a Nap előtt a Hold fekete korongját.

Ez az árnyék Észak-Nyugat Ausztráliára vetődik november 14. kora reggel. Kelet felé halad az árnyék, ahogy a Föld fordul, és eléri a dátumválasztót. Majd átlépi. A vonalat tehát UTC+12 órakor éri el, amikor átlépi, UTC-12 óra lesz chilei Juan Fernandez-szigeteknél. Vagyis pont egy nappal korábban, november 13-án ér véget a sötétség.

A leghosszabb ideig egy kis sziget, Cairns tartózkodik a sötétben és a hidegben - ez a két következménye a napfogyatkozásnak -, úgy két percen keresztül. Aki nem tud időben a kozmikus jelenség alá érkezni, az élőben a weben követheti az eseményt.