Bruges (Brügge) egy ékszerdoboz. Pici, gazdag és drága. Ki ne szeretné hazavinni a saját ékköveit?
Mint bármely más városban, Bruges-ben is találkozunk dilemmákkal: ha szállásra költünk többet, megtakaríthatunk az étkezésen. Ha a programokon spórolunk, drágább lesz a közlekedés. Csak döntés kérdése, mi a fontosabb és mire szánunk több pénzt – de semmiképpen ne a helyszínen hozzuk meg, így csak a legdrágább verzióra pazarolnánk az erős forintot.
Így jutunk el Bruges-ig
Oda-vissza: 35 600 forint – 43 160 forint
Budapesten is ki kell jutnunk a repülőtérre, majd onnan vissza. Ha van bérletünk, és nem bánjuk a 2-3 átszállást, akkor 0 forint a költsége. Ha időt és energiát szeretnénk spórolni pénz helyett, akkor érdemes egy repülőtéri transzfer járatot rendelnünk, ami úgy működik, mint egy taxi, csak a minibusz többi utasával osztozunk a költségeken. Ez nagyjából 3500 forint.
A jó időzítés is pénzt takarít meg |
A vonatút nagyjából másfél óra és körülbelül fél óránként indul egy járat a repülőtérről. Mégis érdemes előre tervezni, és nem csupán a vonatutat, hanem a teljes belgiumi kirándulást. A vasutak például hétvégére kedvezményt adnak, érdemes figyelembe venni, amikor a naptárunkat lapozgatjuk. Ezen túl a jelen költségvetés 3 nap-3 éjszakára készült, vagyis mindenképpen még egy fél nappal számoljunk (ez az utazások két csonka napját fedi.) Akkor tudjuk a legnagyobb értéket megtalálni az utazásban, ha az érkezésünk nem estére, a hazaindulásunk pedig nem reggelre esik. |
A repülő Brüsszelig visz nagyjából 28 000 forintért (oda-vissza), itt még vonatra kell szállnunk. 7 250-11 310 forint között ingadozik a Brüsszel-Bruges-Brüsszel vonatjegy fejenként, attól függően, hogy milyen napokon utazunk.
Bruges-ben a buszjegy ára 1,20 euró, azonban ezt ketten is használhatjuk. A pályaudvartól a szállásig és vissza fejenként 350 forintért tehetjük meg az utat, hiszen osztoztunk a költségén.
Városi közlekedés
3 napra 3 480 forint
Ahogy Párizsban, Prágában vagy Londonban, itt is két lehetőségünk akad: a közlekedésen szeretnénk takarékoskodni, vagy a programokon? A város ugyanis gondol a turistákra, és egy kirándulóbérletet kínál fel. Ezzel a kártyával olcsóbban használhatjuk a tömegközlekedést és kedvezményesen válthatjuk meg a belépőket múzeumokba, galériákba, programokra.
A városi közlekedés 3 napra egy 12 eurós bérlettel megoldható. Ha van Brugge City Card a zsebünkben, akkor csak 6 euró. A turistakártya azonban 40 euró (diákoknak 37) 3 napra.
Programok
Mikor éri meg a Brugge City Card? 8 700 forint - 39 440 forint
Mielőtt megünnepelnénk a féláron vett bérletet, gondoljuk végig, hogy megéri-e a Bruges kártya.
Nem éri meg.
72 óra alatt kellene kihasználnunk előnyeit, és ez túl kevés idő. A kártya ugyanis csak 25-30%-os árkedvezményt biztosít a programokra és 50%-ot a bérletre. Nem utazhatunk vele, nem léphetünk be ingyen múzeumokba, galériákba, így mindenképpen keletkezik még költségünk a 40 euró felett. Körülbelül 90 eurót kéne még belépőkre szánnunk ahhoz, hogy elkezdjük érezni az előnyét, ez nagyjából 8-9 fizetős programot jelent, vagyis napi 2-3 alkalmat. (És ne feledjük el a 6 eurós közlekedési költséget, amit szintén a kártyán túl fizetünk!) Ezért aztán csak az vegye meg, aki kifejezetten múzeumkirándulásra érkezik.
Amúgy számoljunk napi egy látogatással, vagyis összesen három-négy belépővel: 8 700 forint.
Gondoljuk újra a közlekedést…
Inkább csak 350 forint -1 305 forint
12 eurót költöttünk bérletre, ezzel korlátlanul használhajtuk a buszokat és vonatokat. Kihasználjuk? Aligha. A város olyan pici, hogy mindent elérünk sétálva. A repülőtér-szállás-repülőtér útvonalakon túl nincs szükségünk buszokra.
Ígyhát itt is tudunk takarékoskodni. Marad az 1,20 euró költségünk érkezés és távozás napján. Ha biztosra szeretnénk menni, akkor érdemes két főre 9 eurót befektetnünk amiért egy 10-es tömböt kapunk.
Szállás
18 000 forint – 90 000 forint
Itt is két lehetőség közül választhatunk, attól függően, hogy miként szeretnénk megoldani az étkezést. Minél olcsóbb a szállás, annál drágább az étkezés.
Ha egy olcsó hostelben vagy szállodában lakunk, akkor kapunk egy szerény reggelit, de minden étkezést házon kívül kell megoldanunk. Ha hajlandóak vagyunk a drágább lakásbérlésre, akkor saját konyhánk van, magunkra főzünk, és bolti áron vesszük a hozzávalókat.
A döntésünket tehát két kérdés mentén tudjuk meghozni:
- Mennyivel olcsóbb az takarékos szállás + házon kívül étkezés kombináció?
- Megéri-e nekünk a drágább lakás + önellátás kombó? Mit kapunk ezért a plusz költségért?
Egy lakás bérlése: 90 000 forint
Egy olcsó, hátizsákosoknak fenntartott hostel: 18 000 forint
Eszünk-iszunk, meleget is
15 000 forint – 28 000 forint
Házon kívül legalább két étkezéssel számolunk, ebből az egyik legyen meleg. Mivel télen járunk-kelünk a városban, ezért biztos, hogy 2 alkalommal egy-egy forró teát vagy kávét is szívesen innánk.
Fejenként napi 8 000 forinttal mindenképpen érdemes kalkulálnunk, három teljes és egy fél nappal kalkulálunk: 28 000 forintot mindenképpen elköltünk.
Árak a városban |
Egy alacsony költségű étkezésért is könnyen kifizethetünk 4 000 forintot, egy korsó sör akár 1 000 forintba is kerülhet. Egy capuccino nagyjából 500 forint. |
Amennyiben a lakás mellett döntöttünk, akkor minden étkezési költségünket bolti áron számolhatjuk. Három étkezéssel kalkulálunk, hiszen a reggelit ez alkalommal magunknak kell biztosítanunk.
15 000 forintért mindent bőségesen megoldhatunk, benne a szendvicsekkel és nagy termosz teával, amit magunkkal viszünk a napi kirándulásra.
*Tapasztalt turisták óvatosságra intenek a belvárosi étkezőknél, főleg a Grote Markt-on. A weben több helyen is panaszkodnak, hogy olcsó turistacsapdákat állítanak a vendéglátósok. Például a kenyeret úgy szolgálják fel, mint a megrendelt fogás részét, de végül a számlán külön díjat számolnak fel érte.
Szállás és étkezés újragondolva
A fenti két változatból az első, amelyben a szállás olcsó de az étkezés drága, összesen 46 000 forintot költöttünk. A drágább verzióban 107 500 forintért laktunk, ettünk, ittunk.
A különbség tehát a látványos 61 500 forint. Ha csak a pénz számít, akkor a döntés egyértelmű.
Azonban érdemes ezt az árkülönbséget újragondolni – amennyiben megtehetjük. A drágább megoldást akkor érdemes választani, ha teljes szabadságra vágyunk: amikor magunkra főzünk, nem kell a napi kirándulást az étkezések köré építeni.
De mint mindig: a pénz nagy úr.
Ettünk, ittunk, aludtunk, mulattunk – mi kerülhet még pénzbe?
4 000 forint – 11 500 forint
Mindenképpen kössünk biztosítást: 4 000-8 000 forint.
Érdemes még a tájékozódáson is elgondolkodni. Ez lehet egy útikönyv, lehet egy okostelefonra letölthető applikáció: 0-3 500 forint. Mielőtt egy fillért is kiadnánk, érdemes körbekérdezni, hogy akad-e valakinél egy kölcsönözhető útikönyv. Az is olcsó megoldás, ha néhány óra alatt a webről levadászott ismeretek alapján állítjuk össze útitervünket.
Biztonsági tartalék mindig legyen!
10%-a eddigi költségeinknek
Ha mindennel számot vetettünk, még akkor is bekövetkezhet a váratlan. Talán patikába kell szaladnunk, vagy egy taxit kell hívnunk. Nehéz e tételekkel számolni (ezért váratlanok), ígyhát az eddigi költségek 10%-t még hozzáadjuk a költségvetésünkhöz.
Költségvetés 3 és fél napra 1 főre, 2 fős utazás esetén (1 euró=290 forint)
Utazás a helyszínre + Hazautazás
minimum: 35 600 forint / fő
maximum: 43 160 forint / fő
Utazás a városban
minimum: 350 forint / fő
maximum: 1 305 forint / fő
Szállás
minimum: 18 000 forint / fő
maximum: 90 000 forint / fő
Program
minimum: 8 700 forint / fő
maximum: 39 440 forint / fő
Étkezés
minimum: 15 000 forint / fő
maximum: 28 000 forint / fő
Biztosítás, tájékozódás
minimum: 4 000 forint / fő
maximum: 11 500 forint / fő
Biztonsági tartalék
minimum: 8 415 forint / fő
maximum: 21 340,50 forint / fő
Összesen
minimum: 89 815 forint / fő
maximum: 234 745,50 forint / fő