Nepál 10 éves polgárháborút vívott, az egykori hadiösvényekből most idegenforgalmi attrakciót varázsolnak. Legalábbis megpróbálják.
"Gerilla ösvény" – ez a címe Alonzo Lyons könyvének, aki lehetővé teszi a turisták számára, hogy gerillaként éljenek arra a néhány napra, amíg az egykori hadösvényt hátizsákkal bejárják. A nepáli maoista lázadók vezére, aki bajtársaival 1996 és 2006 között fegyverrel harcolt uralkodója ellen, örömmel karolta fel a történelmi kalauzt.
Több célt próbál a könyv megvalósítani. Egyrészt a profánt, hogy a rendkívül elszegényedett Himalája tövében elterülő országba minél több kiránduló hozza el a szabadságra félretett pénzét. 2011-ben a Nepáli Turizmus Évében egy 11 napos kirándulás épült a könyv ajánlataira, ezen túl figyelmébe ajánlják mindenkinek, hogy itt nő a yaragumba, a nepáli viagra alapanyagát adó növény. Hála az égnek, gondolhatja az évtizedekben gazdag kalandor, nem hiába mászott fel oxigénhiányos magaslatokra, dagadni fognak az erek.
Másrészt igyekszik igazolni a maoista harcok igazát. Hosszas utószó értekezik arról, hogy a maoista szó méltánytalanul szenvedi a világ politikai megvetését, és arról győzködi az olvasót, hogy szó sincs latin-amerikai Che Guevara sapkás partizánokról vagy Mao munkástömegeiről.
A könyv jól tükrözi, hogy a szerző kissé elvesztek a feladatok között. A tartalmában megtaláljuk a „Külföldiek meglátogatása a börtönben” fejezetet, mindjárt a „Sport és rekreáció” és a „Meditáció és buddhista tanulmányok” között. Aztán a „Véráldozatról” olvashatunk.
Kétségtelen, ez a célközönség is létezik.