Hirtelen lett hideg, könnyen megfázhatunk
Csütörtökön hirtelen hideg, nyirkos őszi idő köszönt be az ország nagy részén. A megfázások elkerülése érdekében növeljük a C-vitamin bevitelt - javasolja a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.
Csütörtökön keleten még melegfront jellegű időjárási panaszok jelentkezhetnek, másutt viszont egy markáns hidegfront érezteti hatását - ez keletre csak este érkezik meg. A keleti megyékben folytatódik a nyáriasan meleg idő, másutt azonban a hűvös, szeles, csapadékos idő kedvezőtlen humánmeteorológiai helyzetet teremt.
Általános tünet lehet a fejfájás, a lehangoltság, az ízületi és izomfájdalmak, a görcsös panaszok. A feltámadó szél hozzájárulhat a feszült idegállapot kialakulásához. Ezt a magnézium és a B-vitaminok fokozott bevitelével mérsékelhetjük, de az olajos magvak (lenmag, szezámmag, tökmag, mandula, dió, mogyoró) ropogtatása is segíthet. Ezeket sótlan és pörköletlen formában fogyasszuk. - javasolja a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.
Az előző naphoz képest akár 10-12 fokkal is visszaeshet a hőmérséklet, hiszen a tartósan esős tájakon a hőmérséklet a 15 fokot sem éri el. A hirtelen változás, a nyirkos idő következtében könnyen megfázhatunk, ennek elkerülése érdekében öltözzünk rétegesen, melegen. Elővehetjük az őszi kabátot is. Citromos, mézes csipkebogyó tea fogyasztásával kellemesen növelhetjük C-vitamin bevitelünket, figyeljünk azonban arra, hogy ne legyen túl forró az ital, mikor pl. a mézet beletesszük, mert az károsítja annak jótékony összetevőit.
Jó hír, hogy a csapadék hatására jelentősen javul a levegőminőség, lecsökken a légszennyező anyagok és a pollenek koncentrációja is. Az allergiás tünetek így enyhülhetnek.
A közlekedők a humánmeteorológiai hatások közül elsősorban a reakcióidő megnyúlására számíthatnak. Emellett az utak csúszóssá válnak, így megnövekszik a féktávolság, a szélvédőre felcsapódó víz pedig korlátozza a látásviszonyokat. Erős-viharos széllökések csökkenthetik a menetstabilitást, keleten pedig heves zivatarokkal találkozhatnak a sofőrök.