Amikor az ember azt gondolná, hogy a divatban már mindent kitaláltak és csak a korábbi ötletek újrahasznosítására számíthatunk, amikor a józan fogyasztó már elképzelni sem tudja, hogy mire lehet még szüksége, akkor kiderül, igenis van új élet a kiegészítők univerzumában.
A gazdasági válság a nemzetközi divatiparon is fájdalmas nyomokat hagyott, ugyanakkor a nadrágszíj-igazításnak – csakúgy mint bármilyen korlátozásnak – volt olyan következménye is, hogy a dizájnerek kénytelenek voltak elkezdeni igazán kreatívan gondolkodni, ha továbbra is bevételhez akartak jutni. Ennek pedig a legideálisabb terepe a kiegészítőké, hiszen ez az, amit az ember akkor is vesz, ha épp nincs pénze egy egész új ruhatárra. Legalább táskát vagy cipőt, hiszen az elhasználódik, arra szükség van, nincs mese – és sok kicsi cipő sokra megy.
Ezen kívül viszont a divattervezők most olyan testrészeinket ismegcélozták, amiket korábban egyáltalán nem, vagy nem így gondoltunk díszíthetőnek. A mindig újra éhes közönség pedig őrült lelkesedéssel fogadta a szokatlan ötleteket, mivel egy-egy darab sokszor – a kiegészítés fogalmára rácáfolva – magát a ruhát is képes háttérbe szorítani és uralni az egész megjelenést. Ráadásul ezek többsége uniszex kategória, így nem csak a nők tobzódhatnak a lehetőségekben.
Fej
A kalapokról már volt szó, de ezeknél jóval bátrabb tárgyakkal is ékesíthetjük a fejünket és hajunkat. Plexi vagy bőr szemellenzőkkel például, ezekben a Fleet Ilya márka van segítségünkre. A magyar Kepp Showroom tagja, Hajdu Anett azonban még erre is rátett egy lapáttal, hiszen bőr fejdíszeit állati szarv- és agancs formájúra lehet hajtogatni. De a különféle népek fejláncai, fejpántjai és virágkoszorúi is reneszánszukat élik. És ilyesmivel mi is kísérletezhetünk odahaza.
Az őrült napszemüvegek elterjedésében amúgy olyan popsztároknak volt vitathatatlanul nagy szerepe, mint Lady Gaga, de a kifutókon is mind több síszemüveg-szerű pret-a-portér kiegészítő jelenik meg. Nemsokára alighanem az utcán is egyre többel találkozunk majd.
Tor
A nyak sem maradhat szabadon, itt a hagyományos ékszerek mellett az utóbbi időben nagyon népszerűek lettek a különálló, felcsatolható gallérok. Ez szintén olyan megoldás, amivel meg lehet újítani egy már meglévő ruhát. Van belőle vörös nyúlszőr változat több mint 1000 dollárért, de az Etsy-n körülnézve ennek töredékéért is találunk mindenféle stílusban, a gyöngyöstől a sültkrumpli-mintásig. Hogy a hazai se maradjon ki, a legmenőbb gallérokat Juhos Janka hajlítja fából és fémből, ha viszont valaki a robosztusabb darabok híve, akkor jó ha tudja, Kovács Adél (szintén Kepp Showroom) extravastag fonalból is készített gallért.
Potroh
Lejjebb haladva, a testünket - habitustól függően - szintén feldobhatjuk finomabb vagy vadabb ékszerekkel, ami itt most nem piercinget jelent, hanem ruha felett viselhető láncokat, korszetteket és hámokat. Többsoros láncokat készít például az Armor és a Bliss Lau, ezek fedhetik a test bármely részét: a vállat, hasat, csípőt vagy ezek kombinációját, de például a térdünket vagy a cipőnket is felöltöztethetjük.
A szado-mazo kultúrából inspirálódó, szegecselt, bőr testhámaival, hevedereivel és egyéb megnevezhetetlen kiegészítőivel lett ismert Fleet Ilya mellett az amerikai Zana Bayne. Jó érzékkel tapintott rá a lényegre, szinte azonnal másolni kezdték a munkáit. Itthon Ternovszki Zita zsinórból fonott ékszerei közt vannak hasonló darabok. A budapesti Mrs Herskin márka szintén bőrrel dolgozik, viszont a gótikus helyett inkább a színpompás, pszichedelikus vonalon mozognak a hámjaik (és elképesztő rojtos-szegecses-láncos táskáik és hátizsákjaik is vannak).
És a kitinpáncél
Apropó táskák: bár ez alapvetően az egyik legmerevebb kiegészítő-kategória, itt is akadnak érdekességek. Olympia Le-Tan és Kate Spade is nemrég irodalmi klasszikusoknak álcázott kézitáskákkal állt elő, így bármikor a világ tudtára adhatjuk, mi a kedvenc regényünk.
A sokáig passzénak tartott hátizsák pedig megtalálta a divatosabb arcát, és a sportosan elegáns túra- vagy futárzsákoktól kezdve (pl. a magyar Blind Chic) egészen a lakkbőrig bármit megtalálunk.