A NASA kelti itt nekünk a pánikot, hogy vékonyodik a zöld sziget jégpáncélja. Mindent elönt a víz, már a Greenpeace is porszívócsövön veszi a levegőt. A WIRED azonban azt mondja, ne tessék hisztizni.
Olvad a jég Grönlandon. Mindenhol. Egyelőre még egy jégpáncél alá bújt szigetet jelöl a térkép, de hamarosan csokibarnára napozott hajósok jegesteás poharában kocog a maradéka, miközben a tengerszint alá merült szárazföldeket kutatják.
Tessék a csónakokat vízre bocsátani, és a Kárpát-medence hágóit zsilipekkel elzárni. Kevin Costner is visszaöltözhet szakadt rongyaiba, itt a világ nedves vége, már a Greenpeace is csak úgy láncolja magát sínekhez, hogy porszívócsövön veszi a levegőt.
Legalábbis a NASA jelentése nyomán ezt vizionálja a nemzetközi bulvártudomány. A NASA több műhold felvételére hivatkozva azt állítja, hogy a „még sosem látott” olvadás már a teljes felszín 97%-át is elérte, holott ez eddig legfeljebb 50% volt.
Vagy mégsem? Túlreagáljuk? Patricia Vollmer, a WIRED online kiadásában cáfolja, hogy pontosan interpretálták volna a műholdképeket, és hogy a következtetés hiteles lenne. Vollmer meteorológusként rendez és értelmez adatokat, így a hír hallattán ő maga is rögtön utánajárt, mi állhat a jelenség hátterében. Inkább újabb kétségekre, semmint válaszra lelt.
Először is, mondja a kritikus, nem példátlan a jelenség, csak gyorsabban, látványosabban kapjuk meg az információt. Hasonló olvadást már 1889-ben is rögzítettek, csak körülményesebb eljárás után. Amúgy pedig 150 évben egyszer hasonló felmelegedést tapasztal a világ, erről a földbe, jégbe és vízbe rejtett geológiai nyomok tesznek bizonyságot.
Másrészt az olvadás sem példátlan, az év jelen szakaszában inkább a lehető legnormálisabb. A sajtó könnyen interpretálja úgy, mintha ez nem történt volna meg soha, és valóban a pokol kapujában állnánk.
Harmadszor pedig: mivel most sokkal több pontról és formátumban gyűjtjük össze az adatokat, a következtetés is összetettebb, mélyebb, és merőben más, mint korábbi ismereteink. Eltér a korábbi mérésektől, ezért nehezen hasonlítható össze. Mivel nehezen hasonlíthatóak össze, ezért nehéz egységesen, közös idővonalon ábrázolni őket.
Következtetés: ugyan nem vitatható, de nem is bizonyítható, hogy a jelenlegi olvadás a globális felmelegedés része lenne.