Egy felmérés szerint a franciák a legnagyobb tahók, a britek a legfrusztráltabbak.
A mindennapi etikettre és az emberi kapcsolatok hőfokára érzékeny Óbudai Csibe Kocsma Törzsvendége számára, aki egyébként szenvedélyes utazó, kulcsfontosságú az ismeret, amit a Skyscanner.com felméréséből szűrhet le. 1200 résztvevő nyilatkozott arról, mely országokban kellemes a vendégeskedés, és hol gorombák a házigazdák.
A franciák a legbunkóbbak, állítja a felmérés. A Csibe fülében rögtön felcsendül a „Vesszen Trianon”, de az összefoglalót tovább olvasva elernyed az irredenta izgalma, sőt némi szégyennel tér vissza a könyöklőhöz: a Lajosok országában ugyanis a gorombaság csupán annyit tesz, hogy rendkívül rugalmatlanok idegen nyelvek használatban, legszívesebben Victor Hugo szavaival felelnek kérdéseinkre. Mégis úgy tűnik, hogy a világ érzékeny arra, ha angol, német avagy dél-joruba aforizmái viszonzatlanul maradnak. A sérelem oly mélységes, hogy 19%-a válaszadóknak a dicstelen első helyre sorolta a franciákat.
Második helyen az oroszok végeztek. Ahogy a franciákat is a nyelvészet menti meg a végzetes ítélettől, Putyin népe is kimagyarázhatja magát. A Skyscanner egyik orosz kolléganője, Tatiana Danilova azzal magyarázza a turisták kellemetlen élményét, hogy az orosz nemzettest tagjai egyenesen beszélnek, ami szívükön az a szuronyukon, sőt maga a nyelv nem is alkalmas arra az udvariasságra, amire például az angol.
Nem is csoda, hogy a briteket – ahol ezek szerint egy kalap alá vették a Wales, Skócia és Írország lakosságát is, talán az egykori gyarmati népeket és a friss bevándorlókat – csak harmadik helyre utasították. És itt kibújik a szög a zsákból: a brit szavazók túlreprezentáltak az 1200 fős szavazó közönségben. A százéves háború óta tartó konfliktus még ég szavazókedvükben, ezért csúsztak le a franciák? Talán. A britonok azonban nagyon is önkritikusak, és udvariatlannak tartják magukat.
Őfelsége népeinek frusztrációja jól megfér a Danilova kommenttel. Jártak már angol hivatalban? Ha valami lehetetlent kérnek, a nagyon udvarias válasz valahogy így hangzik: „Attól tartok, amit kér az nagyon nehéz.” Ezt persze a Csibe Kocsma Törzsvendége szó szerint érti, és reposztol, hogy „nehéz, nehéz, de mi Fél-Ázsiában annyi mindennel megküzdöttünk, veselkedjünk hát neki a feladatnak!”. Mire a brit megismétli lassabban, de még mindig udvariasan: „Attól tartok, amit kér az nagyon nehéz.” És ez így megy addig, amíg a Csibe feladja. Mert egy angol nem adja fel, marad udvarias.
Aki pedig ennyire udvarias, könnyen udvariatlanságnak tarthat mindent, amiből hiányoznak a az évszázadokon keresztül csiszolt protokoll formulák.
A 4. helyre a németek, a 6. helyre a kínaiak kerültek – utóbbiak egyszerűen csak „szerények” és távolságtartóak, magyarázza a távolságtartás okát a cnngo.com oldalnak Lawrence Lo helyi etikett szakértő.
A kommentelők kissé átrendeznék a listát. Akad olyan, akinek az fáj a leginkább, ha az utolsó szalvétáért is megsarcolják, ő az olaszoknak ítélte oda az aranyat. Mások azt sérelmezik, hogy az amerikai szállodások különdíjért biztosítanak csak internet hozzáférést.
A felmérésben a legudvariasabbnak Brazíliát találták, a hozzászólók még bedobták a filippínókat, akik a 3. legudvariasabb nemzetként szerepelnek.
„Hol állunk mi?” – kérdezi Csibe. „Sehol” – csipogja enmagának a választ. Nem szerepelünk a listán. A régiót a 10. helyen álló Lengyelország képviseli.