A mentők sem fogják tudni, hová vigyék a betegeket?
Teljes a tanácstalanság az egészségügyben a július elsejétől várható átalakulásokkal kapcsolatban – írta a Magyar Nemzet és a Népszabadság. Kórházigazgatók szerint máig nem készült el az új beutalási rend, így a mentők sem fogják tudni, hová vigyék a betegeket.
Sem az orvosok, sem a betegek nem tudják, hogy milyen osztályok szűnnek meg, melyik beteget hová kell majd beutalni – írja a Magyar Nemzet.
Arról sincs tudomásuk a kórházaknak, hogy miként alakul majd a betegellátás finanszírozása. A szakorvosok nem tudják, hová irányítsák majd a műtétre előjegyzett vagy a felülvizsgálatra váró betegeket a megszűnő osztályokról, és ugyanilyen tanácstalanok a háziorvosok is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztálya a lap kérdésére azt közölte: a július elsejétől érvényes adatok elérhetők az interneten.
A lapnak nyilatkozó Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint ilyen óriási átalakításnál az lett volna a minimum, hogy a háziorvosokat közvetlenül is tájékoztatják a döntéshozók.
Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász szerint a kormány valószínűleg alábecsüli annak jelentőségét, hogy az orvosok tudják-e, hová kell irányítani a betegeket.
A Népszabadság arról ír, hogy a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézettől (GYEMSZI) kapott tájékoztatás szerint júliusban még fogadhatnak betegeket a megszüntetendő kórházi osztályok, augusztustól azonban már csak a feladatellátásra jogosult helyeken lesz mód erre.
A GYEMSZI a kórházaktól várja az adatokat, hogy hány egészségügyi dolgozó munkahelye szűnik meg. Az intézet az adatkérő levélben azt is kérdezte, hogy az igazgatók miként tájékoztatják a betegeket a változásokról.
A Népszabadságnak nyilatkozó kórházigazgatók viszont kijelentették: nincsenek felkészülve erre, mert maguk sem rendelkeznek kellő információval. Szerintük a GYEMSZI titkolózik, máig nem készült el az új beutalási rend, így a mentők sem fogják tudni, hová vigyék a betegeket.