Plázs MTI 2012. május. 22. 07:58

Kettős fronthatást okoz a felettünk örvénylő ciklon

A Kárpát-medence felett örvénylő ciklon kedden kettős fronthatást, valamint térben és időben erős változékonyságot okoz. A légszennyezettség azonban alacsony marad, és a pollenkoncentráció is sokfelé jelentősen csökken.

Kedden egy hullámzó frontzóna mentén kialakuló ciklon határozza meg hazánk időjárását, így mind a hideg, mind pedig a melegfrontra érzékenyek körében jelentkezhetnek frontális tünetek. Főként vérnyomás ingadozás, fokozott idegrendszeri állapot léphet fel, de a panaszok mérsékeltek maradnak - jelenti a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.

A délnyugati, és részben a középső megyékben a kevés napsütés, gyakori szürkeség erőteljesen lenyomhatja a közérzetet, ami áttételesen az immunrendszert is gyengítheti. Ennek fontos ellenszere a jól megtervezett napi tevékenység, hogy minél jobban közömbösítsük magunkat az időjárás negatív optikai hatásaitól. Az ország északkeleti részén sok a napsütés.

A csapadék következtében időnként megterhelően fülledt lesz a levegő, sőt délnyugaton a reggeli hűvösebb periódusokban nyirkosság-érzet is kialakulhat. Északon és keleten elsősorban délutáni heves záporok, zivatarok formájában érkezik a csapadék, ott hirtelen válhat fullasztóan fülledté a levegő. A nagy páratartalom magas hőmérsékleten jelentősen rontja a fizikai és intellektuális teljesítő-képességet, gyorsabban elfáradunk.

Szakadó eső a Cannes-i filmfesztiválon is
AP / Francois Mori

Északkeleten 11 és 15 óra között az UV sugárzás gyakran lesz erős, az UV-index maximuma megközelíti a 7-es értéket. A térségben ebben az időszakban az átlagos bőrűek 30-40 perc alatt leéghetnek, az érzékenyebbeknél 20-25 perc is elég ehhez. Az ajánlott napvédő faktorszám 20-as feletti. Az ország többi részén a gyakori felhősödés megakadályozza a hosszan tartó erős besugárzást.

A légszennyezettség az ország nagy részén alacsony marad, a csapadékos tájakon lesz a legtisztább a levegő. Csupán északkeleten számíthatunk a szennyező anyagok, főként a nitrogén-oxidok és a szálló por légköri dúsulására a délelőtti órákban, később azonban ott is kitisztul a levegő.

A pollenkoncentráció az ország legnagyobb részén a csapadék következtében jelentősen csökken, északkeleten azonban kora délután a pázsitfűfélék, a csalánfélék, a tölgy és a platán virágporának koncentrációja még számottevő lesz.

A közlekedők gyakran változó időjárási körülményekre készüljenek fel. A látási és útviszonyok különösen intenzív csapadék idején romlanak, északkelten pedig délután hirtelen változások is lehetnek a zivatarok kitörése miatt.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.